| Bogddibgd34 a întrebat:

Salut, am văzut când facem baie ca mi-a ieșit un fel de os în testicule, nu ma doare și nici nu sunt umflate sau ceva, nu sta lipit de testicul ci se poate mișcă, aveți idee ce poate fi? Multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Cum a zis cineva mai sus, poate fi un coș. Dacă nu dispare, mergi totuși la un medic.

| Bogddibgd34 explică (pentru AnotherGirl):

Pai este pe interiorul "saculetului", se simte ca un zgarci si este sa zic de 0, 2 cm lung si subțirel, ca un oscior, deci nu are cum sa fie Cos, mai ales ca se mișcă pe acolo, nu este fix intr-un loc

| AnotherGirl a răspuns (pentru Bogddibgd34):

Mă depășește, din păcate. sad N-am avut niciun apropiat care să-mi povestească de o astfel de problemă.

Însă dacă eu aș descoperi brusc că mi-a apărut un "zgârci"/umflătură în zona intimă mi-aș face de urgență o programare la ginecolog.

Mergi totuși la un urolog. E singurul în măsură să te ajute și să îți dea un răspuns corect.

Poate nu-i nimic grav, dar e mai bine să tratezi astfel de chestii din timp. Nu vreau să te sperii, dar cunosc pe cineva care și-a descoperit o mică tumoare în zona intimă și diagnosticul a fost de cancer. Norocul bărbatului respectiv a fost că s-a dus la medic din timp și acum e sănătos și e totul bine.

De-aia zic. Mergi la medic. Poate nu-i nimic. Dar știi cum e, better safe than sorry.

Ai grijă de tine!

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic!

| Freya1 a răspuns:

Poate e un cos, sau o bubita.
Nu avem de unde ști, mai poți aștepta un pic dacă e sa vezi cum se manifesta folosind o crema cum e cea de galbenele.Dar nici un medic nu ar strica.

| Bogddibgd34 explică (pentru Freya1):

Nu este in exterior pe testicule, este înăuntru!

| Denly a răspuns:

Cred ca e ceva varicocel. Din cate am auzit, nu e periculos, doar ca daca vrei sa scapi de el trebuie operatie. Mergi la un doctor urolog sa faci o tomografie, sa fii sigur ce ai.

| Bogddibgd34 explică:

Se simte ca un fel de zgarci, iar dAca apăs pe el sau îl strâng nu doare aproape deloc.