| mermaid01 a întrebat:

Are cineva de aici hemoroizi(niste vene dilatate si inflamate din interiorul/exteriorul anusului)? Eu nu sunt sigura daca am.Ma doare zona anusului,simt ca trebuie sa merg la baie, dar nu iese nimic.Acum vreo 4 zile am avut o constipatie oribila.M-am chinuit vreo ora ca sa ma simt usurata.Cred ca dadusem afara toate formele posibile de caca.N-am mai avut scaun de atunci.Mi-e rusine sa merg la medic.Deci,ceva experiente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta e CONSTIPATIA, care trebuie rezolvata urgent!
Nu manca mancaruri care provoaca constipatie: orez, afine, gutui etc., dar evita si cartofii fierti sau prajuite in ulei, precum si prajelile.
Mananca multa supa /ciorba, care contine tomate, varza, fructe fierte cu coaja impreuna etc. care fac scaunul moale.
Inghite 2-3 linguri de ulei de floarea soarelui sau de masline, care-ti va inmuia scaunul si nu te vei mai irita din cauza constipatiei.

Daca ai constipatie timp indelungat, nu strica sa-ti faci niste examinari laparoscopice, la interne!

| mermaid01 explică (pentru Bula):

Inca n-am avut scaun.sad O sa iau maine un laxativ si de-acum o sa am grija la ce mananc si sa beau macar 8 pahare de apa pe zi. Sper sa nu fie prea tarziu sa-mi indrept greselile.sad

| Bula a răspuns (pentru mermaid01):

Acum inghite 3 linguri de ulei, pana dimineata deja te poate ajuta.

| mermaid01 explică (pentru Bula):

Nu stiu daca cele 3 linguri de ulei au fost, sau combinatia dintre cele 3 linguri de ulei si ciorba, dar am reusithappy, si cred ca m-ai ajutat asa ca o sa-ti dau funda.happy Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sunt bine de stiut, vi le-as aprecia dar sunt junior asa ca nu pot.

| Bula a răspuns (pentru mermaid01):

Da, uleiul ajuta in marea majoritate ale cazurilor.
Ma bucur ca am fost de folos, iar in continuare iti recomand sa-ti alegi mancarurile, mananca cat mai diversificat, sa eviti sa mananci (mult) din ce-ti fac constipatie sau diaree. Ciorbele nu s-au inventat degeaba, dar si laptele acru face bine stomacului si digestiei!

20 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti folosi : PROCTO-GLYVENOL! In cateva zile scapi.

| mermaid01 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ai folosit aceasta crema?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru mermaid01):

Da! si timp de peste 25 de ani nu a reaparut; dar se pare ca m-am asezat pe un colac de W.C. aparent curat si... ghnion. dar de 7-9 ani nu mai am nimic-nimic

| mermaid01 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Dar,hemoroizii sunt inflamatii/dilatatii ale venelor din interiorul/exteriorul anusului, provocate de constipatie si/sau stat prea mult jos.Nu cred ca are vreo legatura curatenia colacului cu hemoroizii. Poate, de fapt, te-ai tratat pentru o iritatie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru mermaid01):

Poate mai treci, cand ai timp liber, pe la cursurile de microbiologie.winking tongue Pupici cu sclipici

| mermaid01 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Adica?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru mermaid01):

Adica : PA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o mare gafa sa te fortezi cand esti constipat. Daca din neatentie ai ajuns in situatia asta nu forta sarmanul fund sa scoata afara bolovani.Trebuie doar sa consumi ceva ca sa se moaie.De exemplu:un pahar de lapte in care ai dizolvat o lingura de gem si drojdie.Acum ca te-ai fortat trebuie sa tii un pic de regim si vei fi ca nou-nascuta.

| mermaid01 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns, dar am reusit.happy Oricum, o sa tin minte, dar sper sa nu mai ajung in situatia asta.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Înafara de durere si de usturime, trebuie sa ai mai multe zile probleme cu enervanta constipatie dar si sangerari din zona anusului odata cu eliminarea fecalelor.Hemoroizii in stadiul cel mai grav este reprezentat de iesirea intestinului afara(desigur foarte putin)Poti întreba mai multe la farmacie.Meriti"a doua sansa"

| mermaid01 explică (pentru FoxyM):

Pana acum n-am avut niciodata sangerari.Of, Doamne, iesirea intestinului afara, zici?sad Constipatia e o problema foarte normala la mine, din pacate.

| FoxyM a răspuns (pentru mermaid01):

Salutare! Acela este cel mai grav caz de hemoroizi. Daca nu le ai pe acestea este posibil doar sa fi constipata doar de la alimentație.Intreaba farmacista ce tratament iti poate da pentru problema ta, si de ce nu sa fie si naturist.

| BlankWhite a răspuns:

Pune-ti supozitoare pentru hemoroizi, se numesc HEMORZON(le gasesti la farmacie), nu o sa te mai usture/doara! Daca nu vrei sa mergi la doctor....Totusi ar fi bine sa intrebi o farmacista/un farmacist in aceasta privinta daca nu merge nici cu HEMORZON.Si bea apa multa ca sa nu mai ai probleme cu constipatia! Nu uita ca trebuie sa iesi in fiecare zi cu "scaunul", daca nu, e o problema, sa nu ai constipatie cronica...De asta iti sugerez sa bei multa apa, 2 L pe zi si sa mananci multe fructe fiindca contin fibre.

| mermaid01 explică (pentru BlankWhite):

Mereu trebuie sa fiu pusa intr-o situatie de genul ca sa-mi amintesc sa beau apa si sa mananc sanatos.happy Ahh. Daca nu reusesc sa am scaun azi sau maine am sa merg la farmacie sa caut aceasta crema. Sper sa nu fie nevoie si sa n-am hemoroizi.sad

| Ramses_Nicky_2001 a răspuns:

Salut,am trecut si eu prin asta, iti recomand crema,, Petrini" o gasesti la farmacie..in jur de 3 lei..cred..e foarte ieftina si foarte buna!

| mermaid01 explică (pentru Ramses_Nicky_2001):

Cand spui ca ai trecut prin asta te referi la dureri in zona anusului sau ti s-a pus diagnosticul de hemoroizi? Se pare ca e o crema pentru bebelusi, am sa ma interesez la farmacie daca nu-mi trece in cateva zile.