| vanstecos a întrebat:

As dori niste sfaturi in legatura cu problema mea dentara, si anume am dintii strambi, incalecati unii peste altii, ciobiti si caninii ascutiti. Din cauza serviciului, nu pot purta aparat dentar, deci nu ma ajuta sfaturile legate de acesta. Oricum, aparatul nu modifica forma sau marimea dintilor. Este coroana dentara o solutie atunci cand unii dinti sunt prea in fata, altii prea inapoi? din cate stiu eu presupune slefuirea dintitor pana la radacina si apoi aplicarea unor dinti falsi. La ce pret ar trebui sa ma astept pentru doua arcade si credeti ca ar rezista coroana dentara in cazul practicarii unui sport de contact purtand proteza de protectie? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KTAleen a răspuns:

In primul rand, nu iti poate spune nimeni aici exact pentru ce plan de tratament poate opta doctorul!
1. te adresezi unui cabinet stomatologic care sa aiba si ortodont.
2. o sa fi trimis sa faci un OPG (radiografie care sa cuprinda toti dintii)
3. in functie de cat de grava e problema ta si de timpul pe care vrei sa-l aloci se va face un plan de tratament.
Posibilitati: ortodontic, chirurgical, protetic sau oricare dintre combinatiile intre acestea 3.
Apoi mai e aspectul financiar care nu este deloc de neglijat.
Un aparat fix este cateva mii de lei
Un "dinte" de ceramica e cel putin 100 de euro, la care se adauga tratamentul lui.
Un implant e cateva sute de euro, la care se adauga partea protetica...
Iar de chirurgie... in functie de cat de complex/complicat.

6 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Cel de portelan este 100 de euro bucata plus manoperele slefuit si lipit la stomatolog cu rezistatul la socuri vorbesti cu stomatologul.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Parerea mea e sa intrebi un medic stomatolog. E complicat daca practici un sport de contact. Daca vrei sa-i repari aparatul este singura solutie. Aparatul dentar este destul de sensibil si nu cred ca ar rezista la cateva lovituri puternice.

| mary4048 a răspuns:

Slefuirea pentru fatete presupune abraziunea smaltului..in timp dintii se vor caria nemaifiind protejati.In locul tau as prefera aparatul dentar oricat de incomod ar fi.Pastreaza-ti dantura originala si in stare de sanatate..se va gasi cineva sa te placa asa cum esti.

| vanstecos explică (pentru mary4048):

Lumea ma place si acum, dar in meseria mea nu imi permit sa dobandesc vreo porecla care ma va afecta pe viitor.

| mary4048 a răspuns (pentru vanstecos):

Daca oricum e cazul de bagat freza in dinti, atunci opteaza pentru fatetare.

| Fluffy2 a răspuns:

Salut! Daca ai dintii strambi ai nevoie neaparat de aparat dentar! Dupa ce ti se indreapta abia atunci poti sa tii imbraci! Probabil e din cauza maxilarului mic si iti recomand aparat dentar fix. Sper ca te-am ajutat! Succes