| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

As dori sa fac analizele de sange. Cum trebuie sa procedez? Nu mi le-am mai facut de cand eram forarte mic, asa ca imi amintesc decat ca imi preleva o asistenta o doza de saga si dupa 1 - 2 zile imi spunea doctorul de familie dupa ce citea rezultatele daca is sanatos sau nu. Am inteles ca-s pe mai multe categorii, eu vreau sa vad doar la modul general daca is sanatos.

Trebuie sa caut eu un centru privat sau pot beneficia de vreo reducere daca primesc o trimitere de la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

In general medicul de familie iti da un bilet de trimitere cu analizele cele mai importante, iar cu acel bilet de trimitere poti sa te duci la o clinica, spital privat, etc. iar daca respectivii au fonduri (bani alocati de stat pentru asemenea cercetari) nu trebuie sa platesti nimic, insa e putin mai greu sa gasesti astfel de clinici, deoarece majoritatea sunt pe baza de programari (adica eu a trebuit sa imi fac o programare cu o luna in avans inainte de a-mi recolta sange, deci a trebuit sa astept destul de mult, dar daca esti dispus sa platesti, le poti face in urmatoarea zi, pentru ca de obicei analizele se fac dimineata, inainte sa mananci) Asa doar ca o precizare, analizele de sange principale, sa le zic asa costa in jur de 150-200 lei.

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru justanotheruser99):

Si gen daca ma duc la doctorul de familie si ii cer un bilet de trimitere pentru analize, exista riscul sa trebuiasca sa dau 150-200 ron, chiar si cu o luna de asteptare?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Nu, daca toate analizele sunt decontate de CNAS si ti-ai facut programare, nu ar trebui sa platesti nimic.