| Toy a întrebat:

Salut.As dori să îmi spuneți ce ați face voi dacă ați avea problema pe care o am eu.Sunt bărbat, am 25 de ani și de mai mult de 10 ani urinez des,doar că de vreo câteva luni,de prin februarie,problema s-a agravat destul de tare și când sunt acasă, mă duc la baie o data la 30 de minute, sau la o ora.Dar de multe ori la 30 de minute.Ma pot tine și 2 ore,de exemplu.Pot rezista,doar că e apăsător,e deranjant. Vroiam sa va spun,că mi se formează urina des, daca pot spune așa.Adica daca urinez la ora 13, la 13:15 am deja alt lichid in vezica.Ma gândeam,poate sa merg la medicul de familie, sa ii povestesc.Astept de vreo 2-3 luni și nu observ nicio îmbunătățire.Nu mă ustura, doar că urinez mult prea des.Ce poate fi chestia asta? Pe măsură ce inaintez în vârstă văd că e din ce in ce mai rău.Viata îmi cam este data peste cap de problema asta și am impresia că din cauza asta, nu mă pot concentra bine.Nu știu ce să fac,daca să mă duc la spital,la urolog sau sa stau așa că până acum.M-am învățat,obișnuit așa,sa urinez des, dar nu știu dacă e bine.Ghidati-ma,va rog frumos, dati-mi un sfat.Accept și de la fete, femei.Va mulțumesc mult pentru că ați citit și multa sănătate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Mergi la medicul de familie și cere bilet de trimitere la un medic urolog! Pot fi probleme cu vezica sau prostata. Așa cum poate fi o infecție la sistemul urinar!

| Toy explică (pentru romeo78):

Mulțumesc frumos!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand o infectie urinara, sau o boala cu transmitere sexuala pe care ai ignorat-o timp de 10 ani, acum s-a agravat si de aici, urinatul asta atat de des.
Mergi de urgenta la medicul de familie sa-ti inceapa investigatiile medicale si te va trimite el, la un urolog.

| Toy explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc.Apreciez!

| Sofer a răspuns:

Cate lichide bei in timpul zilei? Daca bei foarte mult de asta si urinezi des. 2 litri pe zi se recomanda.

| Toy explică (pentru Sofer):

In general, nu mai mult de doi litri pe zi.Ieri am băut un litru.O sticla de lipton de 0, 5 și o apa plata tot de jumătate, iar azi până la ora 15 am băut o sticla de suc tymbark de 1l.Mersi!

| Raven a răspuns:

Cum să stai ca până acum? Ce faci dacă ești nevoit să pleci de acasă? Mergi la medicul de familie ori la vreun cabinet privat de urologie, nu mai sta!

| Toy explică (pentru Raven):

Mulțumesc mult!