| Cristian0884df11 a întrebat:

Saluthappy As vrea sa ma ajutati in privinta cu fumatul. As vrea sa ma las de acest viciu handicapat cu motivul ca sunt constient ca nu face bine deloc si plus ca acum 2 zile am fost la doctor ca eram racit rau si ma dureau plaminii cand tuseam si mi-a spus ca din cauza fumatului daca mai continui peste 2-3 ani voi face cancer pulmonar si chestia asta m-a speriat de moarte si vreau sa ma las cumva. De 2 zile incerc sa ma las, de fapt cand am venit de la doctor am zis punct. Am aruncat pachetul de tigari si nu pot, mereu simt nevoia sa trag un fum, dar nu stiu, l-am rugat pe tata sa-mi dea o tigara fiind si el fumator, dar mi-a fost greu sa o aprind. Mereu mi-am amintit ce-o zis doctorul. Deci va rog sa ma ajutati cumva sa nu mai simt nevoia de a fuma. Am inteles ca sunt si ceaiuri sau vointa, mi-e greu cu vointa niste sfaturi. Mentionez ca am 23 de ani si de la 18 ani fumez! Va multumesc si o zi insoritahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Este usor sa te lasi de fumat.
M-am lasat de cel putin 100 de ori.

| Crackman a răspuns:

Eu am lasat tigarea din cauza pierderilor banesti.
Pe de alta parte bagi efectiv fum in tine si il scoti.
Totul ce zici ca este relaxare, a devenit o obisnuita sa faci in pauze.
Tigarea electronica este o varianta, te avertizez ca este cgiar mai proasta ca tigarea normala.
La farmacie poti gasi niste gume si plasturi ce iti dausenzatia de tigara.
Sper ca a foat ceva de ajutor.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sa te lasi dintr-o dată trebuie sa fii de fier. Ia-le treptat. Incepe Cu maxim 8 tigari/zi. Scazi cate 1 zilnic. Si pe astea de le fumezi, încearcă să le bagi in momente cheie (când simți că nu mai reziști, de nervi sau mai stiu eu ce).

| Lostlyric a răspuns:

Nu comentez ceea ce ti s-a spus la doctor, dar, ca idee, incearca sa-ti aduci mintea cat mai aproape de actiune. Daca in capul tau apare deja o dilema ce te tine 2 zile fara tigari, apai nu le mai pune in gura! Daca te-ai lasat de doua zile, asteapta putin si o sa observi ca iti va intra in obisnuinta. Prima zi si prima saptamana este cea mai grea. Si nu oricine trece peste acesti termeni. Prostia ar fi sa incepi din nou. Iar tigara aia care o ai in mana acum, daca o fumezi, iti vei perpetua ciclul slabiciunii. Tu crezi ca daca mai fumezi una, nu are ce rau sa-ti mai faca, ca acum o fumezi si apoi mai stai doua-trei zile fara tigari. Eronat! Prin sistemul asta de gandire trec toti fumatorii. Si, ce-i drept, putini reusesc sa se lase. Dar tu ai o motivatie buna: frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inlocuieste fumatul cu ceva. Cand vrei sa fumezi, du-te si alearga laughing

| Kogaion a răspuns:

Salut, stiu ca nu-ti doresti acest raspuns, dar cea mai buna metoda de a te lasa de fumat, este vointa. Cunosc multi oameni care au incercat cu ceaiuri, nicoret, gume, etc si s-au apucat din nou. Tatal meu a fost fumator timp de 35 de ani si intr-o zi a pus pachetul pe masa si a zis "de azi m-am lasat de fumat!". Si au trecut 5 ani de atunci si nu a mai pus gura pe tigara. Deci asta este sfatul meu, daca doresti sa te lasi de fumat, te lasi din vointa ta, nu merge cu ceaiuri, menta, etc. Te lasi dintr-o data, nu sa reduci nr de tigari sau alte chestii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Kogaion):

Tatăl tău ar trebui să vină să îi plesnească peste ochi pe toţi fumătorii... părerea mea.

| Kogaion a răspuns (pentru LPCTSTR):

De la 12 ani se apucase si de pe la 20 de ani a fumat cate 2 pachete pe zi, deci nu se jucalaughing Nu s-a lasat din cauza problemelor de sanatate sau ceva, pur si simplu a zis ca s-a saturat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Kogaion):

Da...mi se pare cel mai bun model de urmat (referindu-ma la fumat) din toata Romania.
Esti chiar norocos ca ai un tata cu asa vointa.

Răspuns utilizator avertizat
| cristiandrei222 a răspuns:

Tine mai mult de vointa decat de ceaiuri si de alte prostii!
Ai face bine sa te gandesti de 10 ori inainte de a mai fuma si o sa vezi, cum reusesti sa te lasi