| anonim_4396 a întrebat:

Salut, azi am vrut sa desfac cu cutitul un plastic de la un spray sau cum se numeste, spray pentru limba. Din greseala am rupt plasticul dar cutitul mi-a venit in unghia de la degetul mare de la mana stanga, am pus apa rece si m-am bandajat, Acum am bandajat degetu? Cat sa tin bandaju? Mi se pare ca mis e cam misca unghia, nu chiar tare dar cam se miscasad, daca imi sugerati voi sa fac altceva e si mai bine, daca nu cat sa til plasturele, adica, bandajul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lawe_3454 a răspuns:

Senzația pe care o simți(cea cu mișcarea ungiei) vine de la spaimă. Nu ți se mișcă unghia. Oricum bandajul, dacă tu crezi că te-ai lovit tare, îl poți ține o săptămâna sau nu știu, îl ți cât consideri tu. Încearcă să miști degetul să vezi dacă de doare(asta evident, dupa 2-3 zile)...

7 răspunsuri:
| lawe_3454 a răspuns:

Mai bine lasă bandajul încă 2-3 zile și după vezi dacă te mai doare. Dacă încă te mai doare lasă-l o săptamână fără să umbli la el. Dacă nu te mai doare mai ținel o zi, așa ca o precauție.

| MrWrestleMania a răspuns:

Pana cand nu te mai doare. Cred...

| eu_5690 a răspuns:

Buna!
,,QuicKKILLexe,,
de ce lasi link-u ala idiot la toate rasăunsurile
nu ajuta pe nimeni!
daca tot,, folosesti raspunsurile,, fa-o intrul mod util ajutandu-i pe cei care pun intrebarile si nu mai lasa porcaria aia peste tot!
te folosesti de utilizatori TPU ca sa iti faci u nu stiu ce reclama(sau ce vrei tu sa faci)
(scuze counter79)

| eu_5690 a răspuns:

Raspunsurile***

Răspuns utilizator avertizat
| counter79 a răspuns:

Scuzati-ma pentru niste greseli de exprimare, am scris repede, si poate si de ortografie...

| counter79 a răspuns:

Problema e ca eu cand apas pe unghie ma doare deci ce fac, las pana nu ma mai doare, adica dupa 2-3 zile sau? cum zice zorah? In curand voi da fundita... Si apropo, normal ca m-am lovit tare, mi-o intrat cutitu in unghie si mi-a curs sange de dupa unghie doamne ferestestraight face