| 123456FOREVER a întrebat:

Salut, azi când dormeam simțeam ca sunt treaz și dar nu puteam sa ma mișc sau sa vorbesc de asemenea aveam senzația ca nu puteam respira. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| 3v1lM1nD a răspuns:

E foarte posibil sa suferi de Narcolepsie cu episoade de teroare. Exista medicatie pentru asa ceva dar iti propun sa te obisnuiesti cu ele si sa incerci sa nu te panichezi data viitoare cand se intampla.
Sfatul meu este ca daca se intampla de mai mult de 2 ori pe an sa iei masuri sa te interesezi de medicatie samd.
Eu le am mult mai rele decat ca sa nu pot respira.
Am vorbit cu oameni care aveau "pe cineva imbracat in negru" care venea si se aseza cumva pe pieptul persoanei in cauza.
Ca sa inchei atata timp cat nu simti o prezenta straina in vecinatatea ta suferi de o forma usoara de narcolepsie, sper sa nu se inrautateasca. Daca se va inrautatii cauta ajutor de specialitate, eu am avut noroc la prima criza ca eram cu cineva in pat altcumva as fi murit de teama, paralizie, teroare, prezenta malefica etc.
Sper din suflet sa nu devieze problema ta in asa ceva.

| Aida7893 a răspuns:

Da, se numeste sleep paralysis. Uite, citeste mai multe despre asta aici: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sleep_paralysis