| WizzArd3344 a întrebat:

Salut, azi noapte m-am pus pe spate sa dorm, am atipit puțin cred și apoi m-am trezit, nu ma puteam mișca deloc, încercăm și nu puteam, simțeam o vibratie în corp și dacă ochii puteam sa ii mișc, a durat cel mult câteva minute și mi am revenit, este vorba de paralizie în somn? Este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, m-am gândit la paralizie în somn dinainte să termin de citit întrebarea laughing nu e grav, toată lumea trece prin asta o dată în viață.

| LordCristobal a răspuns:

Da,ai avut un episod de paralizie in somn.
Nu e ceva de speriat si e posibil sa fie provocat de stresul cotidian sau oboseala sau de faptul ca ai adormit pe spate.
Desi paralizia in somn e de multe oribila pentru ca vine la pachet cu halucinatii auditive si vizuale ea are si cateva avantaje, adica nu lasa corpul sa faca mișcări gresite si bruste ce pot duce la autovatamare.
Totusi e bine ca ai avut un episod de paralizie mai usor altii se sperie foarte tare de la halucinatiile pe care le pot experimenta.
Nu e ceva de speriat dar incearca sa ai un stil de viata cat mai ordonat si productiv si sa te odihnesti cat mai bine.
Si incearca sa nu mai adormi pe spate.

| andrei44331 a răspuns:

Nu, dar sună un doctor daca apar
simptomele cu care te confrunti te duc la anxietate; te simti extenuat pe parcursul zilei tiindca noaptea nu te odihnesti suficient; te trezesti dupa un asemenea episod nocturn si constati ca ai puls crescut sau te trezesti plangand; iti este frica sa te duci la culcare. episoadele de paralizie in somn se repeta prea des.