| AlexLoL_2525 a întrebat:

Bunica mea a fost diagnosticata acum 2 sapt cu app tbc pulmonar.Sunt sanse ca eu sa nu fi luat tbc? am facut un vaccin intr-a 8 a parca anti tbc si idr la pdd acum 1 an jumate si a iesit bun testul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Eu stiu doar un inteles al acelui app si inseamna "antecedente personale patologice". Daca e asta inseamna ca bunica ta nu are TBC acum, ci a avut candva... Asta e tot diagnosticul?

7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca doar PARCA ai fost vaccinat e posibil sa fi luat TBC daca ai stat mai mult pe langa bunica ta.

| AlexLoL_2525 explică (pentru CuriousStuff):

Dar app-ul din fata doagnosticului ai idee de la ce vine? Am cautat pe google si nu am gasit nimic

| CuriousStuff a răspuns (pentru AlexLoL_2525):

E vorba de antecedente personale patologice, la fel ca si AVC-ul de mai sus. Cand a facut AVC? Intreaba-ti parintii sau cine stie mai multe despre bunica ta cand a avut TBC si cand a facut AVC. Astea nu sunt de acum.

| AlexLoL_2525 explică (pentru CuriousStuff):

Tbc nici ei nu stiau ca a avut si avc-ul maxim 5 ani

| AlexLoL_2525 explică (pentru CuriousStuff):

Oricum mi-am luat trimitere sa-mi fac un idr nou

| CuriousStuff a răspuns (pentru AlexLoL_2525):

Cam degeaba iti faci acum. Intradermoreactia la tuberculina da rezultat real doar dupa vreo 2-3 luni de la infectare. Deci o sa-ti dea fals negativ chiar daca ai TBC.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AlexLoL_2525):

Eu stiu doar un inteles al acelui app si inseamna "antecedente personale patologice". Daca e asta inseamna ca bunica ta nu are TBC acum, ci a avut candva... Asta e tot diagnosticul?