| alex291 a întrebat:

Ca sa pot sa fac laba trebuie sa trag preputul mai intai? Am 15 ani si nu mi se trage. Am citit undeva ca preputul se trage natural la o varsta (16-17 ani) si dupa se poate trage. Dar aud copii de 12-13 ani care fac laba. Pot sa fac laba daca nu mi se retrage preputul? Scuzati-mi limbajul...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Cum să se tragă singur?!? Da, e adevărat, există o perioadă când creșterea rapidă în dimensiuni a penisului o depășește pe cea a pielii care îl acoperă (de aia unii adolescenți nu îl pot decalota cu ușurință), dar după ce ȘI aceasta ajunge la dimensiunile maturității, se pot produce și decalotările. Dar nu fără o acțiune mecanică din partea ta.
Dacă forțezi, se pot întâmpla două lucruri (ambele neplăcute): dacă prepuțul e mult mai mic față de gland, în eventualitatea că reușești să-l decalotezi, acesta va rămâne așa și doare ca naiba. Asta se cheamă în termeni medicali „parafimoză" și de obicei trebuie intervenit chirurgical - altfel se poate ajunge până la necroză a țesuturilor pentru că nu mai circulă sânge pe-acolo. A doua ar fi ca pielea să cedeze puțin, fisurându-se. Ca orice rană, evident că se poate infecta, dar dacă ești atent așa cum spuneam la igienă, pericolul e foarte redus.
Nu forța! asta e regula de aur. Lasă timpul să lucreze, eventual „ajută-l" și tu cum spuneam ceva mai sus.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Limbaj... jegos!
Se numșete masturbare.
Pa, pa.

| alex291 explică (pentru Legiuitoarea):

Stiu. Imi cer scuze din nou pentru limbaj!

| mihai69 a răspuns:

Nu; te poți masturba și fără să decalotezi penisul complet.
Folosește o cremă emolientă, te va ajuta și la senzații, dar și la „înmuierea" pielii astfel încât să poți după un timp să o treci peste gland.
Ai grijă după aceea să te speli foarte bine (inclusiv sub piele!) cu apă și săpun!

| alex291 explică (pentru mihai69):

Am citit undeva ca se retrage singur. Daca fortez se infecteaza sau altceva.

| alex291 explică (pentru mihai69):

Înțeleg. Deci nu mi se trage prepuțul si mi-e frica sa n-am fimoza. Deci aud copii de 12-13 ani care se masturbează iar asta necesita tragerea prepuțului nu? (cred) Adica nu te poti masturba daca nu se trage preputul peste gland nu? Mie mi-e frica sa fac acest lucru sa nu înrăutățesc situatia...

| mihai69 a răspuns (pentru alex291):

Am scris în primul răspuns: nu e nevoie să decalotezi penisul ca să te masturbezi! Cu o cremă lubrifiantă vei fi foarte mulțumit de senzații. Încearcă!

| mihai69 a răspuns (pentru alex291):

Cum să se tragă singur?!? Da, e adevărat, există o perioadă când creșterea rapidă în dimensiuni a penisului o depășește pe cea a pielii care îl acoperă (de aia unii adolescenți nu îl pot decalota cu ușurință), dar după ce ȘI aceasta ajunge la dimensiunile maturității, se pot produce și decalotările. Dar nu fără o acțiune mecanică din partea ta.
Dacă forțezi, se pot întâmpla două lucruri (ambele neplăcute): dacă prepuțul e mult mai mic față de gland, în eventualitatea că reușești să-l decalotezi, acesta va rămâne așa și doare ca naiba. Asta se cheamă în termeni medicali „parafimoză" și de obicei trebuie intervenit chirurgical - altfel se poate ajunge până la necroză a țesuturilor pentru că nu mai circulă sânge pe-acolo. A doua ar fi ca pielea să cedeze puțin, fisurându-se. Ca orice rană, evident că se poate infecta, dar dacă ești atent așa cum spuneam la igienă, pericolul e foarte redus.
Nu forța! asta e regula de aur. Lasă timpul să lucreze, eventual „ajută-l" și tu cum spuneam ceva mai sus.

| doctorandus a răspuns:

Du-te la medic, poate ai fimoza.

| Wihox a răspuns:

Du-te la everi si ti-l taie ei odata cu botezu laughing. Si de acuma daca vrei raspunsuri la astfel de intrebari du-te si vorbeste cu parintii.

| SebastianCMT a răspuns:

Bai ce sa zic si eu acuma, copii fara un viitor si care nu au ce face decat sa se dea importanti pe INTERNET! Laba, fac laba laughing Ia-ti in **** mea un manual de instructiuni!

| sEnOkHs a răspuns:

Trebuie sa ti se scoale penisu si atunci se trage automat.

| NicolasG a răspuns:

Merge oricum, chiar si de la gradinita, doar ca dupa ce se rupe...ata vei avea o suprafata mai mare pe care sa primesti.....senzatii

| GrayGaby a răspuns:

Save The Planet Kill Yourself