| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si preputul de pe penisul meu nu se retrage in erectie, si daca incerc eu sa trag de el in jos ma doare putin, este cam stramt. Credeti ca e vorba de fimoza sau.?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in urma unei consultatii efectuate de un medic urolog, acesta va putea stabili daca este vorba de afectiunea denumita FIMOZA cat si gradul de afectare conform acestei clasificari : CLASIFICAREA FIMOZEI
◾Gradul I: preputul este complet retractabil si prezinta un inel stenonic in teaca
◾Gradul II: preputul este partial retractabil dezvaluind partial glandul
◾Gradul III: preputul este partial retractabil expunand doar meatul urinar
◾Gradul IV: retractarea este imposibila..In concluzie : Daca acea piele mobila care acopera glandul (capul penisului) nu poate fi retrasa inspre baza penisului pentru a se realiza o decalotare lina, fina, usoara si nedureroasa, inseamna ca penisul tau este afectat intr-o oarecare masura de fimoza. Daca preputiul poate fi retras complet de pe glandul aflat in stare erecta atunci fimoza poate fi de gradul I, greu de crezut sa fie de gradul II. Intr-un astfel de caz in mod obligatoriu trebuie sa fii consultat de medicul de familie care sa-ti de trimitere catre un medic urolog care poate determina daca fimoza ta se va putea trata prin metoda Beauge's folosind creme, sau printr-o interventie chirurgicala foarte rapida nedureroasa (sub anestezie locala). Barbatii care au penisul afectat de fimoza si aceasta nu este tratata, nu pot avea o viata sexuala normala. Te sfatuiesc sa citesti cu atentie urmatoarele materiale : http://www.suntmamica.ro/copilul/fimoza-la-bebelusi-si-adolescenti-5470 si http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca-i vorba de fimoza, dar, un consult medical ti-ar spune clar daca este ori nu!

| vocea a răspuns:

Fimoza inseamna ca nu poti decalota total sau partial capul penisului. Adica nu poti trage pielea aceea numita preput de tot in jos.

Daca penisul se decaloteaza complet atunci nu ai fimoza. Acea linie rosie care in principiu porneste de undeva imediat sub orificiul urinar legand capul penisului de preput, e in general flexibila si nu deranjeaza, uneori insa la decalotare cam trage varful capului penisului dupa ea, fiind prea scurta.
Asa ca verifica bine, mult succes frate.