| Maxim96 a întrebat:

Cafeaua slabeste, ingrasa sau nu are nici un efect? Dauneaza sanatatii daca beu o ceasca pe zi?
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tinka1 a răspuns:

Heywinking eu am slabit 20 kg si ceva mancand ce doresc, dar portii extrem de mici. Doar painea, fast-food-ul si apa carbogazoasa am excluso si nu mancam dupa 18.00. Dar beam cate 3 cafele pe zi ( cu putin zahar si lapte o lingura ). Dar vad ca am slabit cu 3 cafele pe zi. Fundita?

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cafeaua nu ingrasa, nu are nici un efect in afara sa iti dea o usoara dependenta, o ceasca e chiar recomandata[eu beau 3 pe zi]

| doctorandus a răspuns:

Daca ar fi daunatoare cafeaua, majoritatea olandezilor ar fi internati in spitale. Ar fi mai multi in spitale decat in afara spitalelor. Nu cafeaua ca atare ingrasa, ci zaharul din ea. Poti s-o bei fara zahar, la inceput pare gretoasa, dar te obisnuiesti. Inca ceva: bea cafeaua filtrata prin filtru de hartie, el retine cafestolul, o substanta care creste mult colesterolul.

Răspuns utilizator avertizat
| LXandro a răspuns:

Nu cred ca are efecte directe asupra greutatii corporale... cel putin eu n-am observat, desi sunt bautor de cafea. Si ocazional consum si bomboane de cafea http://kopiko.ro/

| mylife415 a răspuns:

Eu o beau de la 12 ani ( 2 cesti pe zi), deci de 3 ani si nu am observat nici o schimbare, nu m-am ingrasat, nu am slabit, si nici probleme de sanatate nu am avut.Consuma cu increderehappy

| crimena22 a răspuns:

Din cate stiu nu are nimic daca bei o ceasca pe zi. Daca bei in exces te va durea burta si capul, vei fi obosit.

| adyCR7 a răspuns:

Cam ingrasa dar nu dauneaza daca bei o ceasca pe zi.....imi dai FUNDA?

| Crisssi a răspuns:

Cafeaua reduce in general pofta de mancare si este un excelent diuretic. Cafeaua nu trebuie să lipsească din meniul zilnic, mai ales dacă doresti să scazi in greutate. Datorită conţinutului bogat în antioxidanţi, băutura stimulează arderea grăsimilor. Cofeina joacă un rol esenţial în accelerarea metabolismului. Intr-adevar sunt şi alte băuturi care conţin cofeină, precum ceaiul verde sau cel negru, dar cafeaua este singura care stimulează organismul să slăbească. Evita sucurile carbogazoase care de altfel si ele contin cofeina, doar ca acestea duc la dezhidratare, iar procesul de slabire va fi ingreunat.

| Cafea_Si_Ceai_CafeShop_1977 a răspuns:

Cafeaua nu ingrasa, doar te tine treaz. Pentru o cafea de calitate acceseaza http://www.cafeshop.ro