| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care sunt simptomele unei tumori pe creier?
In ultimul timp is cam speriat, am dureri de cap si ameteli periodice si is si ipohondru grav.
Stiu ca am Spondiloza cervicala, inca de mic, dar mi-e frica rau si na, aveti si voi niste pareri? Pe langa asta mereu vad niste punctulete sau, eh purici cand ma ridic brusc. Sper sa fie totul ok. Mentionez ca am trecut recent peste o viroza. Sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Tu sigur ai ipohondrie si posibil sa fii si hipotensiv dar mai mult nu, renunta la scenarii.

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, sunt ipohondru, recunosc.

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți fi liniștit, nu ai.

| vclaudiu7 a răspuns (pentru sadrian46):

Sa speram, are rost eventual un control cerebral?

| sadrian46 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Se numește EEG. Eventual.

| vclaudiu7 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc frumos, sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Simptomele sunt convulsiile, pierderile de memorie, durerile de cap insuportabile, halucinatiile.

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Donsavas):

Multumesc frumos pentru informatie, va apreciez pe toti. Sanatate! Ipohondria mea ma doboara zilnic si mereu trec la concluzii aiurea. O sa incerc sa-mi revin usor usor, dar e greu singur.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Simptome :
-Durerile de cap reprezintă simptomul cel mai frecvent de hipertensiune intracraniana;
-pot apărea si vărsături tot datorita hipertensiunii intracraniana ( de obicei dimineața).
-Apar si tulburări psihice (tulburări de memorie, iritabilitate, depresie, alterarea stării de conștientă, deficit motor al membrelor etc).

| vclaudiu7 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu am varsaturi, pierderi de memorie sau ceva de genu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai, de la spondiloza ti se trage tot nu ai nimic neurologic da nu exclude de a merge la un neurolog, spondiloza creeaza probleme cu tensjunea si de la tensiune ai acele puncte, ametelile la fel tot de la spondiloza se trage nu ai ce sa faci astea sunt simptomele este o boala degenerativa. nu te mai ridica brusc si o sa fi ok.
Probabil vei avea probleme si cu urechile un tiuit peemanent in una din urechi sau ambele asta e un alt simptom nefericit al spondilozei. calmeaza-te totu e de la coloana sau o usoara anxietate. totu e in capul tau!

| vclaudiu7 a răspuns (pentru anonim_4396):

An un tiut puternic in ureche cand dorm pe o parte. Si da, am anxietate, merg la psiholog and ***. nu prea ma ajuta dar cu timpul poate trec peste starile astea urate. Am ajuns sa nu mai dorm seara cu gandul ce poate fi ziua urmatoare. Sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru vclaudiu7):

Te inteleg si eu am tiuit in urechi si probleme nasoale cu coloana. trebuie fizioterapie valabil la amandoi si tiuitu se va mai ameliora dar de disparut nici vorba. esti norocos ca il auzi doar cand dormi pe o parte la mine e permanent da m-am obisnuit.

| vclaudiu7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiurea.

| anonim_4396 explică (pentru vclaudiu7):

Toti mai multi au probleme cu tinitusul pe zi ce trece altii si o fac cu mana lor, cunosc cazuri. intr-o zi poate o sa se gaseasca tratament pentru asa ceva, deocamdata se da cel clasic betarsec si bilobil sau ginkgo biloba ca e total ineficient

| vclaudiu7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Yea, corect. e ciudat rau

| Madalin0404 a răspuns:

Salut, poate sa fie si de la tensiune sau de la anemie dar sa fi m ai sigur merge la medic

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Madalin0404):

Stiu ca am am ceva hipertensiune arteriala, poate si asta ar avea o idee, cat despre anemie am facut recent acum 2 luni testele de sange, nu am probleme cu anemia, teste de vitamina s-a.m.d

| Madalin0404 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Eu cand am avut 15 ani tot asa am patit tensiunea find 130/90 la ani aia foarte mare si dupa un timp lesinam si am avut o vena la cap care nu se oxigena am luat tratatment cativa ani si acum am 31 de ani si sunt ok nu m ai am probleme, daca tu crezi ca e ceva la cap fa un tomograf ceva

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Madalin0404):

Am auzit despre ideea asta cu vena la cap, si asa mi-a spus si mie persoana care imi face masaj la spate saptamanal, s-ar putea ca o vena sa nu se oxigeneze si de aia simt o presiune ca o migrena in cap.

| Madalin0404 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Pacat ca nu pot sa iti pun poze la fisele alea sa vezi cum se vedea parte stanga a capului cu vena care nu se oxigena, eu am fost la 5 doctori, lesinam si de 2 ori pe zi, am luat tratament ca nu puteam sa ma ridic din pat ce tare era tratatmentu

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Madalin0404):

Aiurea rau, sanatate in continuare

| Madalin0404 a răspuns (pentru vclaudiu7):

La fel si tie

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Madalin0404):

Am revenit cu inca o intrebare laughing, in ultimul timp am asa o slabiciune parca in ceafa, in partea dreapta in spatele urechii..are vreo legatura cu creieru? sau de la spondiloza?

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Madalin0404):

Mersi frumos!

| Madalin0404 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Cu placere

| Salamandra44 a răspuns:

Poţi să te uiţi pe wikipedia la simptomele tumorii cerebrale!

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Salamandra44):

Am cautat, nu prea ma incadrez in simptomele astea, dar totusi, e bine mereu sa stii happy