| maphiotul a întrebat:

Salut.
Cata grasime in procente are laptele din țâța femeii?
Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Ușor de digerat, laptele matern conține apă în proporție de 88, 1%, 3, 8% grăsimi, 0, 9% proteine, 7% lactoză și un procent de 0, 2% din alte minerale și vitamine.2 - sursa :
arcadiamedical.ro

| maphiotul explică (pentru StoicAnalysis):

Mersi.
Si ce gust are?laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Din moment ce are lactoza, e clar dulce laughing. Nu am baut de 23 de ani laughing

| maphiotul explică (pentru StoicAnalysis):

Da,stai.
Eu beau lapte fara lactoza si e dulce.
Deci nu e relevantlaughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru maphiotul):

Laptele din comert i se mai adauga indulcitori pentru a-l cumpara lumea mai des. Strategie de marketing laughing. Si lactoza, este un tip de zaharida, deci este dulce. Poti cauta daca nu ma crezi. Sunt peste 40 de tipuri de zahar in lumea asta. De exemplu fructoza din fructe este un tip de zahar, lactoza din lapte la fel, dextroza, glucoza, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Lactoza este un indulcitor de sase ori mai slab ca zaharul, deci nu prea se simte ca laptele e dulce.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru doctorandus):

Nu conteaza intensitatea aromei... Conteaza ca de catre oamenii de stiinta si de catre majoritatea doctorilor si nutritionisti, este catalogat ca fiind zaharida.

| doctorandus a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu e vorba de aroma, e vorba de gust. De exemplu aspartamul este de 200 ori mai dulce decat zaharul. Iar zaharul este de 6 ori mai dulce decat lactoza.

Adica jumatate de gram de aspartam inlocuieste 100 grame de zahar.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru doctorandus):

Intensitatea gustului, pardon. Este considerat zahar oricum, poti sa te documentezi.

| doctorandus a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da, mai, n-am negat ca e zaharida. Dar trebuie sa pui 600 grame de lactoza in loc de 100 grame de zahar. Sau jumatate de gram de aspartam in loc de 100 grame de zahar.

| doctorandus a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Iar advantamul este de 20 mii ori mai dulce decat zaharul. Deci pui 5 miligrame de advantam in loc de 100 grame de zahar pentru a obtine aproximativ acelasi gust dulce.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru doctorandus):

Nici eu nu neg afirmatiile tale, dar intrebarea initiala era despre ce gust are in general laptele matern. Am si citit link-ul trimis de tine, si zice si acolo, ca in circumstante normale si sanatoase, laptele matern are un gust usor dulceag. Nu am insinuat ca are gust de chocapik laughing

14 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Ce întrebarelaughing

| maphiotul explică (pentru ReddY25):

Stai ca pun acum una mai interesantahappy