| Lukasz a întrebat:

Ce pot avea daca uneori cand alerg, si cand trag aer in piept imi vine mucoasa in gat? Si trebuie sa o inghit, adica cand trag aer in acelasi timp imi vine si mucoasa, am mucoasa in gat de vreo 4-5 luni cred, si uneori nu pot vorbi ca lumea cand soptesc. Fac sport in jur de 7-8 ore pe zi. Adica merg la fotbal de la ora 2 si stau acolo pana la ora 9-10 seara, si pot alerga repede. Mai patesc ca daca stau intins pe scaun, si trag aer pe gura, sa ma doara tare plamanul drept, dar simt ca ma doare in fata, prin zona sanului. Credeti ca ar trebuie sa fac o vizita la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este posibil sa inghiti mucoasa, ea este tesutul care captuseste gura, farinfele, laringele. Banuiesc ca vrei sa spui ca ai un pic de mucus, care te ineaca. Dar asta nu este anormal, mai ales daca alergi cu gura deschisa. Durerea pe care o descrii pare o durere a peretelui toracic, nu pleurala (plamanul nu doare).
O vizita la medicul de familie nu iti poate face nici un rau.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Brigaela):

Tipul e un ipohondru. Numai intrebari de acest gen pune pe TPU. In toate e posibil sa dea si coltul.

| Brigaela a răspuns (pentru WithinShadows00):

E posibil sa fie ipohondru, dar asta nu inseamna ca ipohondrii nu se pot imbolnavi. Evident nu este nimic grav, asa cum am si zis, dar o vizita la medicul de familie nu e rea

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e posibil. E sigur. Uita-te la intrebarile lui. Toate bat in aceeasi directie.

| untu a răspuns:

Da! Vizita la medicul de familie este binevenita, macar pentru analize si tomografie (RMN)!