| BezeaToxica a întrebat:

Ce pot face sa scap de teama de dentist? Imi este frica de durere...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DownTheStairs a răspuns:

Si mie imi era frica, dar am trecut peste si mi-am facut curaj in final...Nu e chiar asa de rau mai bine te duci la el cand ai probleme pana nu se agraveaza eu am tot asteptat si a trebuit sa-mi faca o extractie asa ca mai bine o plomba sau poate doar un control decat ceva care te poate durea mai tarehappyBafta

6 răspunsuri:
| VladGH a răspuns:

Acum cu tehnologiile avansate care sunt, te duci la dentist fara nici o frica. Iti amorteste locul unde are de lucru si nu simti nimic. Aveam si eu frica mai inainte dar acum ma duc fara nici un stres, doar ca ma plictisesc sa stau cu gura deschisa. Deci sa nu ai frica, la stomatolog trebuie sa te duci ca-ci cu dintii stricati in gura este mai urit.

| GigiManivela a răspuns:

Ai putea sa-ti scoti singur dintii legandu-i cu o sfoara de clanta usii, iar apoi sa pui pe cineva sa traga de usa. Si vorbesc serios, nu glumesc.

Funda?

| GigiManivela a răspuns (pentru GigiManivela):

Dar asta dupa ce un dinte ti se misca, nu cand e inca teapan, ca altfel te torturezi laughing

| Smo3keWeeD a răspuns (pentru GigiManivela):

Nu este bine sa legi dinti cu o ata de cleanta pentru ca se poate irirta foarte rau gingia

| RobertVali111 a răspuns:

Este o chestie de mentalitate. Trebuie sa stii ca dentistul din realitate nu e ca cel din desene...ti se da cu un spray, apoi o anestezie si nu vei mai simti nimic.

| Marzipany a răspuns:

Durerile la dentist sunt minore. Daca e vorba de ceva serios iti face anestezie. Daca e de scos un dinte de lapte si iti e frica te da cu un spray micut in jurul dintelui si nu te doare