| Iulia250711 a întrebat:

Cum pot sa scap de frica de dentist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Chαяtreux a răspuns:

Pai cauta-ti tu un dentist pe placul tau [o domnisoara draguta care este mai la inceput, va fi foarte amabila si nu vei simti nimic] propria experienta laughing

| Latinmoon a răspuns:

La dentist iti da cu un spri mentolat pe baza de arsen si nu simti cand iti scoate dintisorulwinking.
Good luck! >big grin

| michelia a răspuns:

Alege un medic dentist care sa fie si cald, apropiat. Cind iti zimbeste si iti stringe mina deja se duce jumatate din frica. Ei stiu asta dar nu le pasa tuturor ce simte pacientul.
In al doilea rind tehnicile folosite acum sint mai mult zgomotoase decit dureroase ( freza aia e spaima). Si anestezicul e folosit in diverse forme ( nu numai la extractii), asa ca durerea e fix cit trebuie sa mai fie incit dentistul sa stie daca si-a terminat acolo treaba sau nu.
Cam toti copiii au avut cindva frica de dentist si treptat au depasit-o. O sa treci si tu de ea!

| Alexandru98 a răspuns:

Dentistul e cel mai bun prieten al meu de
mic copil
m-am obișnuit acolo
vedeam oameni mari care plângeau când li se scotea un dinte, iar eu parcă râdeam
gândește-te că dacă faci asta o să-l vezi Pique sau pe Shakira sau pe amândoi

| Gabi19971983 a răspuns:

Crede-ma si mie imi era frica de dentist! Cel mai bine este sa te gandesti ca chiar daca te doare un moment te va feri cativa ani de durere! Sau gandeste cand esti pe scaunul de dentist ca poti SA O FACI! Sper sa reusesti sa scapi de aceasta FOBIE! crying Funda?

| FastAndFurious a răspuns:

Doar ducandu-te la dentist si confruntandu-te cu spaima va ajunge sa dispara.

| FiddleStick a răspuns:

Frica de dentist nu exista exista frica de durere, tie tie frica sa nu doara cand iti face o anumita lucrare.Iti zic cel mai pun remediu e dentistul eu am stat 2 luni cu o masea cariata pana cand nu am mai rezistat si m-am dus la doctor.

| allison20 a răspuns:

Te duci la dentist si ii spui ca iti este frica... sigur se va purta altfel, iti va adresa cuvinte... mai prietenoase, sa zicem asa.

| ჯpLaNe a răspuns:

Buna!
Si eu am avut aceasta "Frica de dentist" toti copii o au...
Dar cand ti-ai facut curaj sa te duci pe scaunul acela nu mai e drum de intoarcere.
Nu este mare chestie doar iti zice sa deschizi gura, ii spui ce dinte/masea te doare si se uita putin.
Daca trebuie scos dintele/maseaua iti da ori cu sprei mentolat care amorteste sa nu te doara ori cu seringa cu anestezic...
Nu este asa de greu
Bafta!

| AdeeMaria a răspuns:

Si mie imi este tare frica de dentist x_x
Poate ca ar trebui sa am mai multe grija de dintii mei, sa nu mai dau nas in nas cu el laughing
Dar... straight face
Sau poate ca ar trebui sa prind curaj thinking ori atunci cand ma duc sa ma gandesc la lucruri frumoase =)

| bogdandinro a răspuns:

Omori un dentist sau dai la tinta intro hartie cu un dentist

| FireOfSerenity a răspuns:

Iti faci programare imediat ce apare problema.Cu cat amani mai mult cu atat frica o sa fie mai mare.

| Iulia250711 explică:

Treaba e ca atunci cand simt mirosul acela specific si cand aud sunetul aparatelor mi se face un gol in stomac si incep sa tremur. nu am avut un dentist foarte amabil, era un arab care nici romana nu vorbea. Poate de la el e problema?

| MueGuessWho a răspuns:

Bate dentistu pana ii sar dintii