| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce trebuie sa faci in caz că te lovești la tendonul de sub rotulă cu ceva margine dreapta, aproape ascuțită(marginea de jos a frigiderului, a trebuit să-l urc până la etajul 4, l-am ținut de spuma de mare adică ambalajul ăla si dintr-o dată s-a rupt spuma si nu știu cum mi-a ajuns marginea sub rotulă, l.a atins puțin si pe cel drept) Iar după câteva minute, să apară o usturime? Pot merge dar simt piciorul cam greu unpic, nu pot îndoi normal atunci când pășesc, îl țin aproape drept... menționez că l.a cel drept am pățit.o cam de vreo 3-4 ani sărind rotula la fotbal, apropo de ăsta drept dacă până acum n-am mai pățit cu rotula să mai sară, înseamnă că nu mai am treabă cu ea? Am văzut pe alte site-uri, că sunt unii care le-au sărit si de 4 ori pe an, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Doja a răspuns:

Tendonul patelar este o problema foarte mare. Poti sa incerci cu un anti-inflamator local (adica dai cu alifie de diclofenac sau ceva de genul asta), apoi extensii de picior usoare facute de cateva ori pe zi.

Extensiile inseamna ca indoi piciorul si il indrepti incet de cateva ori fara sa te grabesti.

O perioada de timp trebuie sa-l protejezi. Asta inseamna fara alergare, urcari, genuflexiuni, stat in genunchi.

Poti sa incerci si niste suplimente de glucozamina/condroitina pentru a grabi un pic vindecarea.