| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema și nu pot sa ajung la medic asa ca as vrea părerea vostra.
Am urcat acum aproape o săptămâna pe masa sa ajung sus și din neatenție am mers către marginea mesei care -întors cu mine.Am realizat ca urmează sa cad asa ca m-am ținut oarecum pe picioare doar ca fără sa îmi dau seama cred ca m-am lăsat cam tare pe unul și am simțit o durere ascuțita dar suportabila pentru câteva secunde la genunchi sau ma rog prin zona aceea.
Și-a revenit,nu s-a învinețit, nu s-a roșit, nu s-a umflat doar ca am dureri uneori când îl cobor scările și calc pe vârful piciorului, uneori când îl răsucesc sau încorda.De mers merg ok,ma doare doar uneori dar după ce ma opresc putin ma lasă,cum de altfel mi se întâmpla și în general. Uneori ma ia durerea,uneori ma lasă. Pot sa îl îndoi și îndrept doar ca partea ciudata pe care am realizat-o eu e ca inițial ma gândeam ca e ceva problema la genunchi, dar când ma doare nu ma doare chiar genunchiul ori sub genunchi, ori în lateral, ori în pulpa.Și acum când stăteam pe marginea patului și mi-am atins piciorul de margine am simțit ca ma doare pulpa piciorului mai jos de spatele genunchiului.
Unde poate sa ma doară de fapt?
Ce poate sa fie?
Cum pot sa ma vindec?
Nu am cum sa ajung la medic acum și sincera sa fiu îmi e și frica putin de operații sau internări.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabyT10 a răspuns:

Chiar daca vei primi o parere, un sfat, te rog mergi la medic.Eu te sfatuiesc sa consultati un specialist in artroscopia genunchiului.
Poate fi ceva banal sau poate fi o leziune meniscala, ligamentara, cartlaginoasa, etc.Fa-ti curaj si mergi la medic.Multa sanatate iti doresc.

| Ellya15 a răspuns (pentru GabyT10):

Pai asta e chestia ca nu stiu sigur daca e genunchele ca azi spre exemplu m-a durut parca muschiu, gamba cumva si habar nu am ce si unde ma doare exact.
Fracturile sau fisurile nu te impiedica sa mergi? Eu stiu ca nu poti rezista la durerea fracturii sau fisurii.

| GabyT10 a răspuns (pentru Ellya15):

Sper ca nu te-a deranjat comentariul meu, eu te-am sfatuit sa mergi la medic.Fiecare organism reactioneaza diferit la leziuni sau fracturi, eu am dat doar cateva exemple ce se pot produce atunci cand piciorul este fortat, fie la o saritura, cazatura.Doar medicul te poate ajuta, e nevoie de un consult de specialitate. Poti merge la medicul de familie, va sti ce este de facut.Eu asa as face, desigur tu faci ceea ce crezi ca este mai bine pentru tine.Eu iti doresc insanatosire grabnica si multa sanatate.

| Andrewquq a răspuns:

Eu cred ca este ceva de la cartilaje. Si eu patesc la fel. Incearca sa faci miscare, poate ajuta. :/