| Girly97 a întrebat:

Salut, cei care ati consumat in fiecare dimineata pliculete de "3 in 1", vreau sa renunt si eu mai ales ca am 23 ani si beau de aproape 3 ani in fiecare dimineata o cana sau foarte rar doua.
Cum ati renuntat la aceste pliculete? Inainte eu beam ciocolata calda la plic, ma gandeam sa trec de la 3 in 1 la ciocolata calda ca inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Si eu am fost consumatoare de cafea înainte dar am renuntat.
Cafeaua naturala nu aveam cum sa o beau pentru ca imi provoacă rau la stomac nu stiu de ce.Si atunci imi luam 3 in 1.Doar ca la un moment dat am spus că nu mai vreau sa imi iau si gata. Iubitul meu bea capucino asa ca imparteam cu el un capucino până am putut să nu mai beau deloc nimic cu cofeina.Mai beau si acum din cand in cand o gură de la el, dar nu mai am dependenta de cofeina.Am incercat recent un 3 in 1 si mi-a fost atât de rau si am avut ameteli atat de puternice incat am zis ca nu am nevoie de asa ceva.

12 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poți înlocui pliculețele cu Ganoderma, Inka, ceai verde/negru, apoi le poți înlocui cu un ceai normal (că sa bei totuși ceva pentru că ai obicei), iar mai apoi un pahar cu apă, că să renunți de tot. Ganoderma este un fel de cafea (dar nu e cafea big grin ) din ciuperci, sunt tot pliculețe și le dizolvi in apa calda. Daca te uiți la proprietățile ciupercii o să găsești foarte, foarte multe. Se găsește la magazinele naturiste (undeva la 3, 5 lei un pliculeț). Inka se extrage din graminee, întărește imunitatea, creste puterea de concentrare etc, nu conține cofeina. Găsești la supermarket. Nu mai știu dacă se dizolva in apa sau lapte, dar pe acolo (e ceva punga roșie pe care scrie mare Inka; poți căuta și detalii și proprietăți pe net). Legătura dintre cafea și ceai (verde sau negru) este că teofilina conținută în ceai are proprietăți asemănătoare cu cele ale cafeinei, doar că timp mai lung de acțiune și acțiune mai slabă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa renunti? Cofeina e o necesitate in lumea de azi. Eu zilnic beau ~3 cafele 3in1.

| Girly97 explică (pentru anonim_4396):

Da insa poate sunt cam multe chimicale in aceste pliculete. Eu le-am ales pentru ca nu imi place gustul amar al cafelei normale si am si 23 ani.

| badpanda a răspuns:

Ceva cald dimineata, sunt multe posibilitati.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Cafea, fă-ți cafea. Foarte bună. Sau dacă vrei să renunți la cafea: ceai. big grin

| Girly97 explică (pentru h379m3973423):

Ce ar avea ceaiul si cafeaua in comun? happy

| Mieeez666 a răspuns (pentru Girly97):

Ceaiul poate contine cafeina.
Acuma ce fel de ceai exact, aia nu stiu, ca maica-mea imi facea din petale de trandafir din fata blocului, si ala nu cred ca are cafeina. laughing
Intreaba-l pe Gogu'.

| h379m3973423 a răspuns (pentru Girly97):

Bună,
Ambele sunt o băutură caldă de dimineață. Ambele pot fi energizante. happy

| Ronald7 a răspuns:

Sexul dimineata elimina dependenta de cafea

| Dumitru_Marian_Mry_2000 a răspuns:

Da totu depinde doar daca ai ambitie,
spune in fiecare aseara in gand nu mai beau nes maine, si gandeste-te ce o sa bei, iti recomand jumate de pahar de cola
dupa ce mananci si o sa vezi diferenta salut sper ca ti am fost de ajutor

| Girly97 explică (pentru Dumitru_Marian_Mry_2000):

Dar pot sa renunt fara probleme, si asa eu umplu cana pana la capat si beau ness foarte foarte slab. Inainte sa beau ness eu am baut ciocolata calda in fiecare dimineata. M-am obisnuit sa beau ceva cald dimineata.

| 80suser a răspuns:

Încearcă să înlocuiești cafeaua cu ceai negru. Îți dă energie pe o durată mai mare de timp și are câteva efecte benefice. Totuși nu exagera, efectul ceaiului negru nu e imediat, durează ceva. În plus, asigură-ți necesarul de ore de somn pentru odihnă.
Ai nevoie de voință ca să renunți la o dependență, așa că trebuie să știi clar de ce faci asta și că o faci pentru tine.
Baftă!