| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am aproape 14 ani.Are ceva daca beau o cana de cafea dimineata?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Depinde.
Sunt oameni care beau cafea+nes+cola (ceea ce o bomba) chiar si seara si de mai multe ori pe zi si nu ii afecteaza deloc, dorm ca ingerasii si se simt foarte bine.
Eu intotdeauna am fost sensibila la cafeina, ultima data am baut un pliculet din ala minuscul de nes diluat cu 500 ml apa si am inceput sa ma simt ingrozitor: aveam palpitatii, ma durea stomacul, capul, tremuram, ameteam, eram foarte agitata. De atunci (din adolescenta) nu am mai pus gura pe nimic ce are cafeina.
Depinde ce fel de persoana esti tu. Daca observi unul sau 2 din simptomele de mai sus dupa ce bei cafea, atunci iti recomand sa te opresti, sa uiti de ea sau sa bei cafea foarte slaba.

| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Sfatul meu sincer e sa nu te obișnuiești de pe acum sa bei cafea. Nu îți face nimic în momentul actual, însă îți provoacă dependență. Iar tu acum ești plina de energie la vârstă ta!
Eu am 21 de ani și nu consum, și nu am consumat deloc. Și am făcut fata cu brio la sesiuni, examene laughing
Este alegerea ta ceea ce vei face. Esti destul de mare incât sa știi ce e mai bine pentru tine și sănătatea ta! Părerile de aici rămân aici, hotărârea îți aparține!
Numai bine! Succes în tot ceea ce faci!

| Deleb a răspuns:

E cafeina, sa zicem ca provoaca dependenta si cam atat. Problema e, ca acum esti tanar ai destula energie si fara cafeina, cel mai bine ar fi sa bei destul de rar (sau deloc), fiindca atunci cand o sa ai nevoie de un boost de energie, nu o sa mai aiba acelasi efect din moment ce corpul o sa se invete pe ea. E doar un sfat big grin si eu beam cafea cand eram clasa a 10 si devenise un obicei, luam dimineata de dimineata fiindca ma simteam super obosita, iar dupa ce am taiat de tot firul ma simteam si mai obosita, dar dupa o saptamana faceam fata lejer la o zi intreaga de la 8 dimineata pana pe la 11 seara.

| Catrice a răspuns:

Cana? Da.
Ceșcuța? Mai puțin.
Jumătate de ceșcuța? Aproape nimic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mai bine nu! Ai timp si de asta!

| Andreeush a răspuns:

Ești prea mic pentru a începe să bei cafea de pe acum.

| BunaZiuaMerio explică (pentru Andreeush):

Pai nu beau in fiecare dimineata.Am baut o data sau de 2 ori prin decembrie, acum o data prin aprilie.Nu beau des.Chiar rar.Nu are gust foarte ok.