| PkAdi a întrebat:

Cine poate sa imi dea o reteta pentru un shake cu proteine (natural) Ma apuc de sala, si nu vreau sa incep cu proteine cumparate din prima, sunt ochi si urechi! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| guardian18angel a răspuns:

E greu sa faci shakeuri cu concentratie mare de proteina plus ca nu stiu cat de gustoase ies mai ales daca vrei sa faci un shake cu concentratie mare de prot si cu foarte putini carbo, dar se poate incerca daca nu ai increde in suplimente, suna urat si incorect proteine artificiale, eu am o mult mai mare incredere intr-un concentrat proteic de calitate obtinut din zer unde la 100 gr pudra 90-92 gr e prot,decat multe alte mancaruri,sunt putine mancaruri cu concentratie mare de prot si low fat and carbs. Albusuri de ou, piept de pui, carne vita slaba, peste(cu mentiunea ca are grasimi dar necesare organismului), si perle de branza cu low fat si carbs. In rest nu prea ai multe optiuni ce sa mananci, daca iei in calcul strict cantitatea de prot sa fie mare si carb si gras cat de putine.

Ma rog, mai am un prieten care in fiecare dimineata bea cate-un ou crud, si intr-un an a pus ceva kg de muschi, desi a fost super slab cand incepuse

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Acasa nu o sa obtii niciodata un shake cum trebuie, iti trebuie aparatura de mii de euro, sa separi proteina de grasimi, ca altfel pana obtii cantitatea ai de proteine o sa ai o gramada de grasimi si altele de genul si faci si burta.

Acasa bagi o friptura pe gratar sau fiarte cu niste orez sau cartofi copti, o bucata de branza, niste oua, etc. Carne, peste, branza, oua -> astea sunt bogate in proteine, consuma-le fierte sau intr-un mod in care sa aiba cat mai putine grasimi si orienteaza-te spre piept de pui, piept de curcan, muschi de vita, etc., in niciun caz spre ciolan sau altele cu grasimi.

| maryus24 a răspuns:

Inainte de antrenament (acasa) iei 2 oua le spargi si bei galbenusul crud. nu e gluma

| Cosmin86 a răspuns (pentru maryus24):

Ba e o gluma buna, inainte de antrenament pui accent pe carbohidrati, nu pe protenie.

Iar ouale crude sunt o sursa proasta de proteine, sunt altele mai bune

| hellchild a răspuns:

Aaaa... Nu cred ca tiar place shake din carne, pentru ca doar carnea(pui, peste) si cu ouale contin proteine de calitate bune pentru sala.
Poti sa faci shake de fructe diverse pentru energie, bananele sunt bune.
Insa daca vrei proteine, trebuie sa mananci(asta daca nu vrei sa bei carne happy ) alimente bogate in proteine (carne si oua) si legume verzi(brocoli, varza etc), pentru ca se pare ca au niste substante asemanatoare steroizilor, si te vor ajuta sa-ti cresti masa musculara.

| kimey a răspuns:

Pai un exemplu ar fi 10 oua de prepelita, o lingura de miere, 50 g de nuci, o banana si 50 g branza de vaca slaba, bagate in blender si amestecate, pentru toata chestia asta lunar iti trebuie un buget de 250 ron cel putin iar produsele nu trebuiesc cumparate din magazine tip(supermarket) pentru ca astfel nu ai facut nici o smecherie in loc de miere s ar putea sa cumperi apa cu zahar deci trebuie sa cumperi de la crescatori, ce iese din combinatia asta? o chestie cu gust c am neplacut si cu aspect de voma dar este o alternativa pentru cei care nu sunt de acord cu shakeurile proteice,