| Mihai18G a întrebat:

Vreau sa ma apuc de sala si sa iau si niste proteine naturale... cineva mi-a recomandat un shake din lapte, ou si zahar/miere... Ce parere aveti?
Daca stiti despre ce e vorba, va rog sa detaliati cum sa il prepar.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ștef_6990 a răspuns:

Salut,
Înainte de toate trebuie să ai o alimentație sănătoasă și ordonată. 3 mese pe zi sau 5, la ore exacte. Iar micul dejun e de departe cel mai important deoarece dacă nu mănânci dimineața, până la prânz corpul îți consumă toată energia.
Dacă vrei proteine naturale poți încerca lapte sana 3. 6% grăsime + ouă și pește (King Oscar, Macrou în ULEI - nu în sos de tomate fiindcă e toxic - găsești în Carrefour, e cel mai scump, dar și cel mai bun, 8 lei conserva).
Nu uita! Ouăle și peștele pe cât sunt de bune, pe atât sunt de nocive!
Nu mânca mai mult de 3-4 ouă pe săptămână, dar nici mai mult de 2-3 conserve de pește! Peștele conține mercur și te poți intoxica dacă mănânci prea mult și de la producători îndoielnici. Lapte poți bea cât vrei.
Shake-ul e făcut la blender: iaurt, ouă crude, miere (nu zahăr), ca și cantități îți alegi tu ce și cum, după gust. Și suplimente cumpărate, dar mai întâi aranjează-ți mesele.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ștef_6990):

"Nu mânca mai mult de 3-4 ouă pe săptămână", culturistii mananca si 5-6 intr-o zi.

Ai omis branza si carnea normala, care au mai multe protenie decat ouale.

1 răspuns: