| kapone a întrebat:

Salut, am si eu o nelamurire vreau ca vara asta sa ma apuc de sala (acasa), am toate sculele necesare dar nu vreau sa fac "natural", ci cu proteine, creatine si as vrea sa stiu daca se inampla ceva daca iau astea fix cand ma apuc de sala ( adica din prima ). FUNDA!

Multumesc

Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Nu se intampla nimic... o sa te dezvolti mai rapid... dar in momentul in care nu mai faci sala o sa devii un balon de slanina!

| Dkgray a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Ai patit tu asta? Nu cred. Ce chestie, fac bodybuilding de cativa ani, folosesc suplimente nutritive, am luat cateva pauze in timpul asta si ca sa vezi n-am devenit ''un balon de slanina''. Asta fiind valabil si pentru multe din cunostintele mele. Eu zic sa tii toate miturile astea inepte pentru tine.

| PanaceuUniversal a răspuns (pentru Dkgray):

Ma refer la asta : http://www.google.ro/......tp?/imgres

Nu se intampla deodata dar se intampla... Cya in ten years!

| Dkgray a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Si ce vrei sa demonstrezi cu poza aia? Pe langa faptul ca are o varsta relativ inaintata(65 de ani), omul are si alte prioritati nemaiavand timp si de antrenamente(pe langa altele la vremea respectiva era guvernatorul Californiei).
Corpul tinde sa fie cat mai econom cu consumul caloric, de aceea cand oprim antrenamentele acesta va reveni incet la starea normala(in cazul acesta va scapa de masa musculara).

| Cosmin86 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Ten years? Lou Ferigno a luat pauza 17 ani, si el baga proteine la greu. Si ca sa vezi, dupa 17 ani de pauza arata mai bine ca 95 % din oamenii de varsta lui

| Cosmin86 a răspuns (pentru PanaceuUniversal):

Continuare : poza aia e o aberatie. uita-te acum in filmul "The Expendables 2" sa vezi cum arata Arnold de fapt. Filmul e foarte recent, in 2012, spune-mi cati oameni de varsta lui arata si se misca la fel de bine ca el?
Si in plus, Arnold a luat si STEROIZI pe langa proteine.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tot natural e si cu proteine si creatina. Proteinele sunt extrase din alimente. Nu se intampla nimic rau, dar sa ai si alimentatia pusa la punct, ca altfel iei degeaba suplimente.
De asemenea, sa-ti calculezi nr de grame de proteine pe zi ( cauta pe net ce % de proteine au alimententele, un piept de pui de 100 gr iti ofera cam 20 de gr de proteine ) si sa ai macar 1 g / kilocorp.
In concluzie, e foarte ok sa iei, dar sa ai si dieta pusa la punct ca altfel nu te ajuta prea mult.

| kapone explică:

Astept mai multe raspunsuri!

| PizzaCuDetoate a răspuns:

Salut. Eu zic mai intai sa mergi macar o luna la o sala de forta. Acolo probabil vei avea un instructor, daca nu te vor invata altii exercitiile, iti vei putea face un program serios si te poti sfatui cu ceilalti.
Parerea mea e sa nu iei proteine si creatina din prima, pentru ca nu are rost.La inceput corpul creste destul de repede, deoarece este ceva nou. In timp cand vei vedea ca simplul antrenament nu mai da rezultate(desi ma indoiesc de asta) ia si niste proteine(Da, sunt ele "naturale" din alimente simple gen zer si oua, dar sunt prelucrate ca sa ajunga la stadiul de praf, si te cam strica la stomac si cu timpul poti avea probleme.Si creatina poti lua chiar de la inceput daca simti ca nu ai energie si corpul nu te ajuta.
Eu totusi iti recomand sa mergi macar o luna la o sala de forta sa inveti exercitii si sa schimbi pareri cu cei de acolo despre suplimente.