| andreeadaiana2000 a întrebat:

Cred ca am insomnii deoarece nu exista o zi din săptămana in care sa nu ma trezesc la 3 dimineața plină de energie si faza ciudata e ca nu sunt obosita in timpul zilei.eu in general ma culc pe la 9. Oare e o problema de sănătate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Unele persoane au nevoie doar de 3 ore pentru a se odihni complet, altele dupa 12 ore de somn se simt inca obosite.
In general este de bine daca ai nevoie de mai putine ore de somn.
Organismul functioneaza mai bine decat la altii.

| Holy2010 a răspuns:

Insomniile astea de cand le ai?
Suna a ceas biologic dat peste cap. Ai avut o noapte asa si apoi au urmat altele... Si eu patesc.
Solutia e sa te culci mai tarziu cateva zile si eventual sa iei melatonina cu eliberare treptata. Gasesti la farmacie.
Nu e somnifer ci hormonul care natural incuce somnul. A fost initial folosit pentru adaptare la jetlag adica la cei ce calatoreau in zone ale globului unde era mare diferenta de fus orar.

| DumnezeuTatal a răspuns:

Astea nu sunt insomnii, iti zic din experienta ca eu ma culcam pe la 2 si ma trezeam chiar si la 4, insomnia se manifesta de obicei prin incapacitatea de a adormi.
Daca reusesti sa adormi la 9, pana la 3 ai dormit deja 5-6 ore, nu ti se pare de ajuns?
Incearca sa te culci mai tarziu, pe la 11.
http://www.sfatulmedicului.ro/insomnia

| Blacky6 a răspuns:

E ok sa dormi si 5 ore, dar este recomandat sa dormi 8 ore ca sa fii odihnit/a.