| Hehehahah a întrebat:

Salut. Cred că am răcit la plămâni. Ce pot face sa scap de aceasta răceală? Am 16 ani. Voi ați pățit? Medicul de familie mi-a recomandat aerius și plantusin de supt. A zis sa nu iau antibiotic că nu am febră.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Viroza nu se trateaza cu antibiotice, chiar este contraindicat sa le foosesti. Asculta-ti medicul, ca nu degeaba a studiat 7 ani medicina, nu fi mai destept ca el in acest domeniu.

| DjSannan a răspuns:

Este normal să aveți răceală la plămâni la vârsta de 16 ani, deoarece sistemul imunitar nu este încă complet dezvoltat și se poate întâlni cu mai multe tipuri de virusuri care pot cauza răceală. Dacă medicul dumneavoastră v-a recomandat medicamente precum Aerius și Plantusin, ar trebui să le urmați instrucțiunile de utilizare și să respectați dozele recomandate. Aceste medicamente pot ajuta la ameliorarea simptomelor răcelii, precum durerile de cap, durerile în gât și tusea.

Este important să vă odihniți și să beți suficiente lichide pentru a ajuta la menținerea hidratării și pentru a vă ajuta să vă recuperați mai repede. Puteți să încercați să vă încălziți gâtul cu comprese calde sau să inhalați aburi dintr-un vas cu apă fierbinte pentru a vă ajuta să vă eliberați nasul și să vă ameliorați disconfortul în gât.

De asemenea, ar trebui să evitați contactul cu alte persoane atât cât posibil pentru a preveni răspândirea răcelii. Dacă aveți febră sau dificultăți în respirație, ar trebui să vă adresați medicului dumneavoastră pentru a primi îngrijiri medicale suplimentare.

| Adelina4679 a răspuns:

Daca ti-a zis sa nu iei antibiotic inseamna ca nu e nimic grav. Nu cred ca ai racit la plamani e doar o simpla viroza. Te vei face bine curand. Sanatate multa

| Hehehahah explică (pentru Adelina4679):

Am fost răcit și așa nu mă mai simt răcit. Problema e că am rămas cu o tuse destul de nasoală. Câteodată și expectorez. Și simt un gâdilici așa pe trahee și îmi vine să tușesc. Iar dacă trag aer in piept simt așa un pic de rece acolo

| Motherlode a răspuns:

Ia ce ti-a recomandat medicul, bea multe ceaiuri, odihneste-te si vei fi bine. E perioada răcelilor, cunosc multe persoane răcite. Daca se agravează mai fa un consult si vezi ce ti se mai recomanda. Sanatate! happy