| anonim_4396 a întrebat:

Heya TPU! De vreo 3 zile am febra dar am acum alta problema de la pastilele ce mi le-a recomandat medicul de familie am o reactie alergica si mi se umfla gingia (mentionez ca am mai luat pastilele astea in trecut si nu am patit nimic) cam ce as putea avea sau cum scap de umflaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Mergi la medicul care ti-a dat pastila sa-ti dea ceva si pentru gingie. Curios de asa o reactie alergica.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Gingia NU s-a inflamat de la acele "pastile"!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o/un măsea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Nu este abces dentar toata gingia s-a umflat iar de la acele pastile am facut si candidoza de candidoza scria si in prospect

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gingia NU s-a inflamat de la acele "pastile"!

Dacă era vorba de antibiotice, atunci, DA, poţi face şi candidoză :(
Dacă ştiai că eşti mai "sensibil" la antibiotice, TREBUIA să iei şi Stamicin/Nistatin, pentru a preveni candidoza ( să ştii pe viitor ).

Vezi prospectul acestuia la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-nistatin

Pentru candidoză TREBUIE să mergi la medicul specialist dermato-venerolog ( pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat )!

Multă sănătate.

| neutrino a răspuns:

Mergi inapoi la medic.