| kieonami0999 a întrebat:

Salut! Credeți că este bine să iau seara o pastilă de Xyzal (împotriva alergiilor) și o pastilă de Aerius (ajută la respirația mai ușoară) înainte de culcare? Este vreo problemă dacă cele două pastile se administrează la un interval de 1 oră una față de cealaltă? Medicul alergolog mi-a prescris Xyzal, iar medicul de familia mi-a spus că e bine să iau înainte de culcare Aerius. Se poate întâmpla ceva? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia pastila de alergii dimineata si pastila de calmare, seara.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ori iei unul ori iei altul. Ele conțin substanțe diferite, dar fac parte amândouă din clasa antihistaminicelor H1 (ambele sunt pentru alergie). Din cauza asta nu prea merg combinate. Vorbește cu alergologul și cere-i sfatul.
A, și nu o asculta pe Violleta. Antihistaminicele nu se iau dimineața. Deci Xyzal dimineața pică din discuție. Provoacă somnolență. De asta medicii prescriu administrarea lor seara.

| Salontanul a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Da, da! Violetta2022 da raspunsuri aiurea si daca-i spui te blocheaza.