| Nikolaus a întrebat:

Credeti ca virusul Ebola o sa se raspandeasca in toata lumea si o sa se repete istoria din 1347 cu moartea neagra sau poate chiar mai rau? Apropo, cum te omoara de fapt boala asta? Pe net zice simptomele si fazele prin care treci si zice ca omoara in 90% din cazuri dar nu zice de fapt cum mori sau zice ca treci in faza cu febra hemoragica care nici aia nu explica cum se manifesta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eviltwinnn a răspuns:

Greu de crezut ca se va raspandi in toata lumea avand in vedere ca nu se transmite pe cale aerogena.
Epidemia din africa si posibilitatea ca boala sa se extinda la nivel global imi suna ca o metoda de manipulare de tipul problema- reactie- solutie (solutia fiind acel vaccin miraculos fabricat de americani).

6 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Odata ce se raspandeste pe cale virala, este posibil sa asistam la un "BUM" fara precedent. Deocamdata tulpina e in Africa. Dar globalizarea si circulatia oamenilor in toata lumea poate aduce aceasta boala in Europa. Oamenii sunt neglijenti, cei care au putere de decizie, nu pun filtre stricte si control medical pentru cei care vin din Africa, dar gandeste-te ca cei care vin din Africa pot poposi si prin alte orase ale europei inainte sa se intoarca in Romania. Deocamdata sunt luti la puricit cei cu simptome. Singura solutie ar fi descoperirea unui vaccin ori antidot. Nu stiu ce sa spun, traim inconjurati de "inalta tehnologie" si nu reusim sa stopam un virus ca ebola? Tind sa cred ca inca suntem "primitivi" in acest sector ori mai marii care conduc lumea cred ca oamenii s-au inmultit intr-un ritm alarmant si se folosesc de aceste instrumente pentru a "echilibra" situatia. Teoria conspiratiei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai seama ca nu o sa se intampla ce sa intampla prin evul mediu. Iti dai seama ce tehnologii avem acum si cat de evoluata este medicina? Cred ca sansele sunt enorme, cel putin in tarile cele mai dezvoltate sa se tina sub control o asemenea epidemie

| Nikolaus explică (pentru suntserios):

Ti-as fi dat ție funda dar nu îmi aparea semnul de funda langa răspunsul tau si mai esti și campion al zilei. Nerci oricum.

| AngelaD a răspuns:

Nu vei fi infectat dacă ai credință și te vei ruga la Bunul Dumnezeu. El te poate ajuta oricând și oriunde. Pocăiește-te că-ți Împărăția Domnului este aproape!

| Nikolaus explică (pentru AngelaD):

Dacă as putea sa iti raportez raspunsul as face-o cu mare placere pentru ca e paralel cu ce am întrebat eu. Plus ca eu nu cred ca exista acest "Dumnezeu". Poti sa ai tu cata credință vrei si sa fii papa ca daca o persoana te vrea mort pai mort esti. Poti sa te asiguri tu la trecerea de pietoni cat vrei ca degeaba ai tu credință daca vine un maniac si da peste tine cu tirul dar acum nu discut asta prntru ca fiecare e liber sa creadă in ce vrea el fie in Buddha, fie in zei, fie in ce vrea el.

| KurtCobainIsMyIdol a răspuns (pentru Nikolaus):

In sfarsit cineva cu minte! Bravo!