| RaulȘerban a întrebat:

Salut! Cum pot să îmi fac trimitere la pishiatru? Merg la medicul de familie și îi cer așa, pur și simplu? Nu îmi permit să merg la privat + de aceea am asigurare de sănătate. Ce să îi spun? Sau cui să mă adresez? Trec printr-o perioadă nasoală. Mă lupt de ani de zile cu insomnia deja, lucrul ăsta mă afectează din toate punctele de vedere. Sunt în permanență obosit. Adorm greu, mă trezesc și mai greu. Am fost exagerat de stresat în ultilmul an, extrem de căzut psihic. Mă enervez rapid și din orice. Am ajuns în punctul în care nu mă mai bucură nimic. Simt nevoia să mă izolez departe de toată lumea. Am fost și extrem de timid încă de când eram mic, lucru care s-a agravat cu vârsta.
Nu știu în ce măsură mă ajută psihologul, de aceea aș apela la un psihiatru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si ceri trimitere. Ce este asa greu?

| RaulȘerban explică (pentru darrio2007):

Ce este greu? Am menționat că sunt timid și așa am fost toată viața mea?

| darrio2007 a răspuns (pentru RaulȘerban):

Lasa timiditatea la o parte. Este vorba de sanatatea ta. Mergi cu unul din parinti.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, la o consultatie nromala si ii spui toate aceste simptome, iar medicul iti va da trimitere la psiholog sau psihatru, asa cum evalueaza el situatia ta.

| carevaescu a răspuns:

Da, te duci la medicul de familie pur si simplu. Ii explici problema si ii ceri trimitere.