| AndreiPopovici6969 a întrebat:

Salut! Pățesc și eu o chestie. Simt un nod in gat și respir cu greutate. Adică nu cu greutate. Când incerc sa trag mult aer nu merge. Foarte rar simt cum ca atunci când trag aer în piept se simte senzația aia. S-ar putea sa fie ceva anxietate? Pentru ca nu am avut nimic pana acum. Am fost la fotbal, am jucat, nu am avut nimic. Am spus de anxietate pentru ca am citit în urma cu câteva minute de la incident despre ceva embolie, pneumonie. Alte simptome nu mai am. Nu ma doare în piept, nu ametesc, nimic. Posibil anxietate/atacuri de panica? Țin sa menționez ca atacuri de panica am mai avut în trecut.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este atac de panica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate este cu siguranță. Ia magne B6 o lună de zile și ceai de sunătoare, și fa sport zilnic, flotări, genoflexiuni, abdomeve, înainte de a te culca și dimineața inainte de dus.
Poți face și exerciții de respiratie: inspiri 4 secunde, ți in piept tot 4 secunde și expiri tot 4 secunde, 10 repetări pe zi timp de 2-4 săptămâni.
Nu mai citi despre anxietate și boli grave că devii ipohondric,o sa crezi că,chiar ai acele boli,nu mai asocia orice simptom minor cu boli grave,gândește pozitiv,nu mai gândi ce va fi în viitor sau ce a fost în trecut,trăiește în prezent cu toată ființa,și renunță la proiecțiile mentale și la overthink,nu sunt gândurile tale,nu le analiza minuțios,degajeaza-te de ele,nu le baga in seama,concentrează-te pe obiectivele tale,pe ce trebuie sa faci in ziua respectiva nu te ancora in gânduri,frici și insecurități,nu ești tot una cu mintea ta,cu gândurile tale, trebuie sa discerni gândurile rele, negative de cele bune, observa doar ce e in jurul tau, fi ancorat în momentul prezent

| Anonimul151 a răspuns:

Ar trebui să mergi la un psiholog să discuți aceste probleme. Pentru că efectiv la orice problemă de sănătate sau altele de acest gen pui întrebări aici.

Fiecare om mai are anxietate, și ce mai ai tu. Dar nu se panichează atât de mult.

Te panichezi foarte mult. Si de aceea ai și anxietate și restul problemelor.

Atacurile de panică se manifestă în mod diferit.

De ce te panicheazi atât de mult la fiecare problemă? Deși primești răspunsuri clare. În care ți se spune că nu ai nimic și ca nu ai de ce sa te îngrijorezi?