| Faranume1910 a întrebat:

Salut.
Cum să fac să mă îngraș, adica sa pun kilograme? Sunt foarte slab, am 49kg si 1.75m,15 ani.
Vreau să pun kg, dar să nu devin gras.
Eu mănânc dar nu se pune nimic, ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arahide40 a răspuns:

Mananca mai mult si fa un sport. calculeaza-ti caloriile si vezi sa mananci peste 2000 sau 3000, tu poti crede ca mananci mult dar de fapt sa mananci 1000 de calorii

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

7700 de calori =1kg de grasime, cum organismul tau consuma calori, este greu, 99% din ceea ce consumam se arde in fapt, nu ne ingrasam usor si in multi ani, tu ai nevoie de alimentatie sanatoasa si de la 16 ani poti incepe cu culturismul sa pui masa musculara, recomand o dieta bogata in fructe, legume, carne peste mai ales, grasimi naturale, nu te apuca de dulciuri, fast food, pizza, mezeluri, patiserie, nu inseamna ca nu poti avea boli de sanatate fiind slab

| RobertMoon a răspuns:

Mananca mai putin si mai des incat sa iti asiguri macar 4 mese/zi si peste 2000kcal, iar ultima masa ia-o fix inainte de a te baga la culcare (una mai bogata), mananca ca gustari chestii care au multe calorii gen nuci, nuci de brazilia.

| devilshelp a răspuns:

Depinde si de ce/cum mananci. Poate tie sa ti se para mult un meniu de la mc toata ziua, dar judecand dupa calorii nu e. Incearca sa mananci de 3 ori pe zi, dar mese, nu o punga de pufuleti sau lucruri care sa iti strice foamea