| Gabitzu246 a întrebat:

SAlut
Daca am asitgmatism miopic simplu ( ochiul stang 0.75 si ochiul drept 0.90) voi putea intra la politie? mentionez ca port lentile de contact. Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Daca treci proba medicală ce include consultul oftalmologic, adica sa poti vedea cu acestea, este foarte bine.Ar fi mai bine dacă nu s-ar observa ca le ai pe ochi. Daca tu spui ca nu se poate vedea diferența dintre ochii normali si lentile, atunci nu trebuie sa le spui la acestia ca porti deoarece este posibil sa te elimine din cauza dioptriilor ceea ce inseamna ca nu mai ajungi la proba medicală. Mult succes!

| andreia67 a răspuns (pentru FoxyM):

Foarte bun raspuns, baremul ala medical e destul de "ciudat" ca sa ma exprim asa. Eu aveam tot atat la ochiul stang si -0.50 la dreptul si vedeam perfect la distanta medie, mi-au depistat astigmatismul la examenul medical de final de clasa a 8-a, nu vedeam clar ultimul rand de la tablou deci clar e o afectiune minora. In prima vara nici n-am purtat ochelarii, pe urma m-am obisnuit cu ei. Daca are lentile de contact si nu se vad e preferabil sa triseze si sa nu le spuna.

| FoxyM a răspuns (pentru andreia67):

Pai asa e, si ei sunt rai pentru ca varul meu a dat la fortele aeriene si i-a spus ca are hepatită si el de abia făcuse analizele anuale cu 2 zile in urma. Elimina concurenti fara sa-i lase sa termine toate probele.Vor sa-i si mituiesti dar pana la urma este Romania, nu avem mari asteptări. Daca maine vin rusii peste noi, Romania nu are armata... Dumnezeu cu mila:/