| alexutsuuu a întrebat:

Ati putea sa-mi spuneti daca lentilele de contact sunt bune pentru miopie de -1 la ochiul stang si -0.75 la ochiul drept? Daca da, cat costa si d unde le pot cumpara? Am 12 ani, si sunt din Iasi si port ochelari d exact o luna.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bitzii~Bitzii a răspuns:

Si eu am vrut sa port lentile de contact dar mi-a spus ca nu am voi pana la 18 ani chiar daca sunt lentile de vedere sau de contact.winking

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lentile de contact poti purta de-abia de la 18-20 de ani, cand ochiul va fi coomplet maturizat.

| ardillabicolor a răspuns:

Exact aceleasi dioptrii le am si euhee hee Eu zic ca poti sa porti si de acum lentile. Eu am inceput sa le port de la 14 ani. Ce e ok la ele e ca vezi mai bine decat cu ochelarii pentru ca lentila e mult mai aproape. Totusi trebuie sa stii ca la inceput sunt destul de incomode. La mine a disparut senzatia de corp strain in ochi dupa vreo 3-5 luni.
Si eu sunt tot din Iasi...Cred ca le poti cumpara de la orice cabinet oftalmologic. Succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresit. De la 16 ani poti purta lentile de contact. Treaba cu 18-20 de ani e pentru operatia de corectare.Am avut colegi care la 14 ani purtau lentile de contact de vedere sau de culoare. Da lentilele de cotact se pot folosi si in cazul miopiei. Si eu am de gand sa imi pun si si eu am tot miopie.Totusi esti cam micuta nu stiu daca si la 12 ani medicul va fi de acord cu tine in privinta lentilelor. Du-te la un control si asa o sa afli si de riscuri s. a. m. d.:*Bafta!