| Ganzzo a întrebat:

Salut, dau Funda cui ma poate ajuta cu asta.

Deci acum vreo 3 saptamani am inceput sa tusesc asa putin si sec, apoi peste cateva zile des si sec iar mai tarziu des si productiv. m-a tinut tusa asta vreo 2 saptamani apoi s-a schimbat ceva, de vreo saptamana tusesc mai rar putin dar cand o fac tusesc atat de tare ca de multe ori vomit.

Am fost la medic si mi-a dat niste antibiotice si mi-a dat diagnosticul cod 513 desi eu cred ca am Pertussis.

Intrebarea mea este daca ati experimentat ceva de genul si cam cat a tinut, ce tratament ati folosit etc. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da am avut si eu dar nu stiu de la ce mai exact.De la bronsita la pleumonie poate sa fie orce. Daca nu beau ceaiuri de raceala pe langa medicamente nu imi trece nici cum cam asta era remediu la mine cald de imi oparea gatu si nu mai aveam senzatia aia continua. Tine suficient de mult de la zile la saptamani depinde cum te tratezi.Mai bine mai incearca la medic cu o radiografie la plamani

| anonimg a răspuns:

Evita sa respiri aer rece, deoarece acesta provoaca tusea.
Ai nevoie si de ceaiuri neindulcite deloc, care sa te ajute pentru expectoratie; daca tusesti si inghiti la loc, nu rezolvi problema.

| Caro34 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa mergi la un alt medic, sa faci o radiografie pulmonara si niste analize medicale. Pt tusa nu se dau antibiotice, decat daca sunt complicatii, ci antitusive: pentru tuse seaca: Codeina, Paxeladine, iar pentru tuse cu expectoratie siropuri expectorante preparate acasa din: ceapa, ceapa cu radacina de telina, ceapa cu portocale. Se poate adauga miere la ele. Numai bine!