| SerenaVDW a întrebat:

Salut.Dau funda. Ma doare splina si ma intreb daca e posibil sa ma doara din cauza ca am facut prea mult sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Da, poti face contractie splenica la efort. Efortul creste consumul de oxigen la nivelul muschilor, iar organismul scoate in circulatie globulele rosii din organele de rezerva, cum e splina, pentru a avea mai multi transportatori de oxigen in circulatie, care sa ia oxigenul din plamani si sa il duca in tesuturi, inclusiv muschi.

2 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Durerea de la efort dispare dupa 10-15 minute de la incetarea efortului. Daca dureaza de mai mult timp, atunci se poate sa fie si de la alte organe. Unde te doare mai exact? Cum e durerea: apasare, tensiune, intepatura, arsura? De cat timp te doare? Ai si alte simptome pe langa durerea asta?

| 2PacKilluminati a răspuns:

Splina doare de obicei din cauza efortului depus.nu ai de ce sa te ingrijorezi.continua sa faci sport si o sa vezi ca cu timpul n-o sa te mai doarawinking