| Andreiku a întrebat:

De 2 zile am o problema langa anus. Mi-a iesit ceva nu stiu cum sa i zic ca o umflatura asa mai mica care ma deranjeaza atunci cand merg. Cand stau jos sau intins ea parca dispare si nu o mai simt. Ce poate fi? Am fost si constipat de ceva vreme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara de la farmacie unguent HEMORZON, spala-te bine cu apa si sapun, iar dupa uscare unge locul. Asta de 2-3 ori pe zi, (obligatoriu si dupa fiecare scaun).
In cateva zile se va ameliora, dar continua tratamentul inca 4-5 zile.

| Andreiku explică (pentru Bula):

Si e ceva grav? sau dupa cateva zile de tratament trece

| Bula a răspuns (pentru Andreiku):

Daca doar acum a aparut si nu e mare, atunci se va retrage in cateva zile. Problema va fi doar daca este neglijat si trebuie intervenit chirurgical.
Este recomandat sa nu faci constipatie, dar nici diaree, deci sa mananci echilibrat. De asemenea, baile in apa calda ajuta la inmuiere si retragere.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Hemoroid extern, dar nu sta asa ca se poate agrava si din hemoroid se transformă in caner colo rectal, mergi acum cand inca esti in faza incipentă la doctor.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai un mic hemoroid care s-a inlamat odata cu constipatia.
Mananca mancaruri si mai lichide, poti bea si probiotice (iaurt simplu grecesc), sau kefir si musai 2 litri de apa pe zi, ca sa nu ti s emai inflameze hemoroizii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil hemoroizi

| Davinna a răspuns:

Daca zici ca ai fost constipat atunci cu siguranta ai hemoroizi.Incearca sa scapi de constipatie (daca mai persista), indicat cu ceaiuri laxative sunt mai bune si nu provoaca dependenta, iar apoi ia-ti de la farmacie hemorzon crema si foloseste-o dimineata si seara, dupa toaleta regiunii anale.

| andreea11081993 a răspuns:

Hemoroiziwinkingciteste pe net