| under89 a întrebat:

De 3 zile mi-a aparut pe fata niste bubite ca pielea de gaina (ca in imagini) si nu stiu de la ce. M-am dat si cu crema, poate isi revine...sa fie catifelata, cum era de obicei, dar nu s-a calmat. Bubitele sunt mici, de culoare pielii, pielea e aspra, nu ma deranjeaza. Acum cand m-am mai dat cu crema, incepuse sa ma usture.
Mentionez ca: ma scarpinasem pe fata, pe frunte (unde am niste cosuri) cu o seara inainte sa-mi apara aceste bube.
Din ce cauza si cum pot face sa-mi treaca?

http://s17.postimg.org/58g9371bz/IMG_20141229_184838.jpg
http://s21.postimg.org/6sb5mfpbr/IMG_20141229_185018.jpg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o alergie, ca va fi agravata de orice crema si cosmeticala folosita. In primul rand nu te mai da cu absolut nimic in afara de apa pe fata macar 3 saptamani. In al doilea rand, poti incerca sa te dai maxim 3 zile cu Advantan Milk

| Lawliet14 a răspuns:

Cred ca vor trece de la sine, nu de mai da cu nimi 2 zile, daca nu trec dupa 2-3 zile, consulti un dermatolog.

| stefanvladvlad a răspuns:

Trece de la sine
expresia "am piele de gaina" e atunci cand ai inima pana-n gat
sau la frig se mai intampla sa ai

| Roxanaaaaaaa a răspuns:

Pot fii semne de colesterol sau o iritatie.
Eu am avut ceva in genul si dermatologul mi-a spus ca sunt puncte de colesterol.M-am dus la salon si mi-a scos o parte din ele.
Daca nu iti trec intr-o saptamana sau doua, ar fi bine sa mergi la dermatolog.Pana atunci poti sa continui sa te dai cu crema in cazul in care e doar o iritatie.