| papuciirupti a întrebat:

De aproape un an am probleme cu gazele. în ultima perioada am evitat alimentele prăjite, mai grase, acidulatele și cafeaua. acum 2 săptămâni am băut o cana de bere de pofta, urmând ca ziua următoare sa ma doara in partea stanga în dreptul buricul la distanta de o palma către exterior.
în ultimele zile am observat ca dacă nu mănânc dulciuri, gazele se mai potolesc puțin, nu am mâncat 4 zile dulciuri și acum pe seara am mâncat tot de pofta și la indemnul colegilor de cămin o felie de nutela și acum la fel ma doare în același loc... digestia nu este făcută suficient, uneori mucus în scaun.
aveți idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Din ceea ce povestești e posibil să ai intoleranță la un aliment. Dar trebuie sa descoperi la care. Poți începe cu cele de bază pe care să le manânci necombinate și vezi ce se întâmplă. De ex. bea lapte și vezi ce reacție ai, apoi zahar (dar nu nutela care e o combinație de lapte, zahar, cacao, alune..etc) si așa mai departe și vezi care din alimentele de bază îți provoacă intoleranța.

| papuciirupti explică (pentru Hammurabi):

Nu e vorba de nici o intoleranta. colon iritabil din cate cred eu