| LlamaWSS a întrebat:

Salut.De cam o luna in fiecare zi cand vin de la scoala dorm 3-4 ore.Seara dorm cam de la 12-7 dar adorm mai greu din cauza ca dorm dupa-amiaza.Am si o usoara anxietate-depresiva dar nu cred ca e de la asta.Ma simt obosit dupa acest somn si mi-e foarte foarte greu sa ma trezesc.Nu stiu de ce simt ca am nevoie sa dorm si de ce ma oboseste mai tare.De asemenea imi simt ochii ca si cum m-ar jena(obositi mereu). Ajutor, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Dormi prea mult cand vii de la scoala si astfel nu ai un somn odihnitor. Incearca sa dormi 15-20 de minute, maxim 30. Daca stai sa iei teoria somnului, el se face in cicluri de 90 de minute iar dupa 30 de minute intri in "deep-sleep", perioada in care daca te trezesti corpului ii ia alte 30-60 de minute sa isi revina si sa devina alert. Seara cu 30 de minute inainte sa te culci evita orice emite lumina albastra adica becuri economice/neon (cu lumina alba), monitor, telefon, televizor. Citeste o carte sau pune-te in pat si asculta niste muzica chill.

Si eu ma confrunt cu problema asta ocazional, dar la mine cred ca e faptul ca am un program de dormit haotic (in timpul saptamanii dorm de amiaz uneori si seara de la 2 la 7 iar in weekend dorm de la 5 dimineata pana la pranz).

| iAMVi a răspuns:

Somnolenta este un simptom al depresiei