| anonim_4396 a întrebat:

In fiecare noapte am aceleasi ore la care ma trezesc foarte somnoros si am un chef nebun sa dorm in continuare, inchid ochii dar nu mai pot sa adorm si stau asa in pat pana pe la ora 12dupa amiaza (in total ar trebui sa fie vreo 12-13ore de somn) si ma trezesc foarte obosit, ametit. Oare din ce cauza si ce as putea sa fac ca sa schimb asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca bei cafea, energizante sau cola renunta, inlocuieste cu ceai verde. Cand te trezesti smulge-te din starea de somn, bea doar un ceai (la plafar gasesti ceai hepatic sau de anghinare, il pregatesti seara dinainte dupa indicatiile din ambalaj, e amar dar il bei asa fara zahar pe stomacul gol - o cana sau doua) apoi chiar daca ti-e greu aerisesti si faci cateva minute exercitii fizice, nu e nevoie sa fortezi ci doar sa faci. Poti inlocui exercitiile fizice cu o iesire la cumparaturi sau plimbare sau pur si simplu urci cateva etaje pe scari. Abia apoi faci un dus relaxant, fierbinte, rece sau alternativ dupa cum preferi si iei micul dejun. Dupa o saptamana sau doua, daca invingi somnolenta aia in fiecare zi, ar trebui sa te trezesti fresh si cu o rutina sanatoasa. Inca ceva, daca fumezi, amana prima tigara pana dupa micul dejun si sa fie dupa minim o ora-doua de cand te trezesti. Un supliment alimentar ar ajuta, de asemenea: vitamine, calciu+magneziu, spirulina, ulei de peste. Daca ai un regim alimentar bogat in fainoase sau carne de porc, schimba-l cu paine dietetica si mai putina, mancare variata dar fara fast food, fara patiserie, macar o vreme. O sa simti diferenta, chiar daca e greu sa schimbi obiceiurile.

| boogdan91 a răspuns (pentru cristacheceliute):

Ms pentru raspuns, am uitat sa precizez ca prima data cand ma trezesc, fumez 2-3 tigari si apoi incerc sa adorm din nou. Nu o sa mai fac asta.

6 răspunsuri:
| cHoCollaTeFllory a răspuns:

Pai, nu te mai culca la ore tarzii, mananca mai sanatos si fa sport in special seara si dimineata. Crede-ma la mine a functionat! funda?happy:*

| Dragon01 a răspuns:

Pot fi multe motive.Probleme psihice, nerabdarea fata de ziua urmatoare, sau organismul s-a obisnuit asa.ai face bine sa nu dormi o seara deloc sau sa depui in o zi mult efort adica sa fi foarte obosit si apoi sa vezi ce dormi.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Ai prea multe vise umede cu animale?

| boogdan91 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Nu. De ce ma intrebi asta? laughing

| Stitch92 a răspuns:

Sunt curios pentru ca si mie mi se intampla la fel, scuze daca nu ti-am raspuns ce asteptai.