| YellowGuy a întrebat:

De cand ma stiu am niste pete albe pe unghii.Majoritatea oamenilor imi spun ca am lipsa de calciu chiar daca eu consum foarte multe produse bogate in calciu.Am mers la doctor cam de 5 ori si nu mi-a spus nimic concret.Am incercat diverse tratamente dar tot am.Nu sunt ingrijorat din aceasta cauza pentru ca nu cred ca e ceva grav vreau sa stiu daca a avut cineva si cum a scapat de ele.Multumesc:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Cred ca ai probleme cu fixarea calciului in organism daca zici ca totusi consumi produse bogate in calciu; ai dreptate, nu e ceva grav dar poate deveni daca nu iei masuri.
Iti recomand produsele Tianshi care sunt (cred eu ) cele mai performante in domeniu. Cauta un reprezentant in orasul tau sau intra pe http://www.my-tianshi.com/; cred ca in maxim o luna si jumatate problema ta va disparea, iar apoi trebuie sa ai grija cu fixarea calciului asa cum ti-am zis (cea care il fixeaza este vitamina D). Sanatate!

| Audrey. a răspuns:

Am si eu un tratament pentru unghiile patate: se prepara o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata si se aplica pe unghii cu un tampon. Dupa ce se lasa sa actioneze cateva minute, se clateste cu apa calda si se ung unghiile cu ulei de masline.
Tratamentul se repeta de doua ori pe zi, timp de 10 zile.