| SuntMidu a întrebat:

Salut! De ce după ce consum sucuri sau cafea am simptomele unui atac de panica? Efectiv simt ca mor. Sa nu văd mesaje cu "nu mai bea atunci" nu contează, lucru asta nu-i normal

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mișule mamă, ar trebui să vezi un medic. Sau el să te vadă pe tine. Psihiatru să fie

| Freya1 a răspuns:

Dacă bei cafea și sucuri ce conțin cofeina, sau substanțe energizante e cumva normal sa ai stările astea, pentru ca bănuiesc ca le consumi zilnic.
Ca e normal sau nu indicat e sa nu mai bei, de fapt o sa îți spună medicul asta după ce faci un control cel mai probabil la inima.Pentru ca atacurile de panica se manifesta prin palpitații, transpirații etc. Daca și tu ai asta e posibil sa te afecteze conținutul băuturilor.

| SuntMidu explică (pentru Freya1):

Într-adevăr, pana acum 7 luni consumam foarte multă Coca cola, cam 2 l pe zi, și intr-o seara după ce am băut jumătate de sticla, simteam efectiv ca mor, ma învărteam in cerc. Am fost la cardiolog și mi-a zis n-am nimic și ca sunt sănătos tun. Iar de atunci simt aceeași stare când consum orice suc, nu doar cu cofeina.

| Freya1 a răspuns (pentru SuntMidu):

Te agita înseamnă că și e cumva normal. Evita și tu zaharul în exces și atâția coloranți ca nu sunt buni.

| carevaescu a răspuns:

Poate fi un efect psihologic. Creierul tau poate a asociat starea de rau cu acele bauturi, si intra in panica.

| SuntMidu explică (pentru carevaescu):

La asta m-am gândit și eu. Probabil prima oară am avut un atac de panica, și consumând puțin mai multă Coca Cola, am dat vina pe ea, și creierul meu de acum crede ca băuturile carbogazoase imi fac rău. Mulțumesc, mi-ai dat o idee buna!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Oerganismul tău respinge zahărul și cofeina

| AlinCC96 a răspuns:

Evita, sucurile și cofeina in exces(chiar și o cafea îți poate crea starea pe care o menționezi) acestea pot crea stări de agitație, consuma ocazional.Eu unul le am înlocuit cu lapte, suc fara acid care îl consum ocazional(ocazional însemnând 2 l la 2 săptămâni) și cafeaua cu ceai.