| SuntMidu a întrebat:

Salut! Lunile trecute am suferit de anxietate, aveam atacuri de panica, simteam ca viața e un vis, dar din fericire am scăpat singur de ea. Însă mai am câteva probleme, anume după ce beau sucuri precum cola și altele, am simptomele unui atac de panica deoarece am gânduri precum ca as muri dacă mai beau și ca dacă am o boala gravă și Coca cola agravează boala. Dacă ma gândesc ca sunt sănătos și de fapt e doar in capul meu simptomele dispar pentru câteva clipe dar revin înapoi, aveți soluții cum as putea scapă de gândurile astea? (Dacă contează sa știți ca am fost la cardiolog și alți medici și mi-au zis ca sunt sănătos tun, am 16 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai mare dreptate, otrava din cola induce aceste stari, de aceea este bine sa nu o mai bei niciodata!
Abia ti-ai revenit si tu bei ceea ce stii ca-ti face rau?
Elimina naibii prostia aia si bea apa, ori ceai de plante, ca alea sunt sanatoase.

| Violleta2022 a răspuns:

Atacurile de anxietate si panica sunt legate de probleme psihice (mentale), nu de inima sau alte organe din corp, asa ca, ai fostd egeaba la cardilog sau alti medici, ca adevarati medici unde trebuei sa mergi sunt aia de cap: psihologii si psihiatrii.

| SuntMidu explică (pentru Violleta2022):

N aveam idee ca stările provin de la atacurile de panica, de aceea am făcut și controale, și răspunsul medicilor cred ca m-a ajutat cel mai mult, spunându-mi că sunt sănătos

| Eclectica a răspuns:

Cola si energizantele sunt substante excitante in sensul ca accelereaza tot metabolismul, pulsul etc, deci sunt numai bune sa dea startul pentru anxietati, ipohondrii, atacuri de boala. Plus, efectiv, probleme cu stomacul/digestia, oase etc, astea cred ca deja ale stii. Chiar e cazul sa renunti la aceste droguri, la zahar in exces si cafea daca bei. Daca nu te simti bine, pana la urma vei renunta singur la ele dar cu cat mai tarziu, cu atat va fi mai greu si cu suferinta. De tine depinde. Terapeutii exact acelasi lucru ti-l vor recomanda. Sanatate!

| antimasonerie a răspuns:

Nu mai consuma sucuri care îți dăunează, dacă ști ca îți fac rău renunti complet la ele, poți trai bine și fără ele.

| Anonim3110 a răspuns:

Foarte bine că ai trecut peste acele stări iar eu consider că ar trebui să renunți la Cola și la toate băuturile care dau energie deoarece nu sunt bune, eu nu mai beau cola sau alte băuturi de genul de aproape doi ani și se simte o diferență înspre bine!