| anonim_4396 a întrebat:

de ce va timp am o fobie legata de cainii vecinilor de pe strada de ori unde treaba e ca atunci cand aud caini latrand am impresia ca au ceva cu mine si latra find ca ma aud pe mine vorbind nu stiu ce e cu mine si de ce am impresia asta pana acum nu aveam acceasta impresie si nu dateam atentie.ce sa fac sa scap de fobia asta in afara de a merge la psiholog ca nu sant nebun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu esti nebun, pur si simplu gandeste-te la altceva cand treci pe langa ei, ignora-i

| DraudeS a răspuns:

Orice om in viata trebuie sa mearga la psiholog macar o singura data. Nu trebuie sa fii nebun sa consulti un medic psiholog sau psihiatru. Ce vreau sa te intreb eu: Ai avut ceva experiente neplacute legate de caini?

Sanatate!

| floryn05 a răspuns (pentru DraudeS):

Salut.da am fost de 2 ori la pshiolog cand eram mic dar pentru alt ceva nu stiu de ce am eu cu treaba asta legata de caini si eu am avut si am caini cu aimei nu am nici o problema dar cu alti nu stiu de ce!

| DraudeS a răspuns (pentru floryn05):

Atunci nu-mi pot da seama de unde fobia aceasta cu cainii. Ar trebui sa stii ca nu-ti fac absolut nimic, nici un caine nu-ti va face nimic daca esti calm si nu prezinti nici un pericol la randul tau pentru ei. (Atata timp cat cainele nu este turbat). Daca problema persista, viziteaza un medic psihiatru.

Sanatate!