| AndreiX8 a întrebat:

Salut.
De curand am fost la dentist pentru ca am 2 masele cariate, una mi-a plombat-o iar cealalta a zis ca probabil trebuie scos nervul.
Am mai scos nerv la o masea anul trecut la acelasi dentist insa mi-a facut anestezie doar cand a curatat-o (prima sedinta), iar atunci cand mi-a scos nervul (a 2-a sedinta) nu mi-a facut anestezie, iar la un moment cand a bagat niste ace(sau ceva de genul) in momentul cand le scotea durea ingrozitor de rau... si a facut asta de vreo 4 ori.
Normal nu ar trebui sa-mi faca anestezie? Sa-i spun eu sa-mi faca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Sa iti explic pe înțelesul tau, fără termeni prea tehnici. La prima ședință a pus un medicament sa omoare nervul. La a doua ședință, fiind nervul, nu mai aveai dureri. Când ai simțit înțepătură aceea medicul a avut confirmarea faptului ca a curatat canalul pana la vârful dintelui (adică nu te-a durut nervul, ci tesutul de la varf, de sub dinte, care este viu inca). Pe scurt, este normal.
Ca un sfat, data viitoare mergi la un medic specialist endodont care lucrează cu microscop. Iti va termina tratamentul intr-o singura ședință si ai si siguranța ca este mult mai bine realizat.

| AndreiX8 explică (pentru PeFuga):

Noroc ca a zis ca nu trebuie nervul scos la asta, sper sa nu mai ajung sa-mi scoata nervul, mai ales de la varsta asta... (16 ani)

2 răspunsuri:
| Cristianauto a răspuns:

Nu stiu cum ai rezistat, procedura corecta ar fi urmatoarea :
1 pulverizare cu spray de amortire pentru a nu simti in momentul in care ti se insereaza ser cu siringa
2 Anestezie locala 2 intepaturi in gingie 2 in cerul gurii dupa caz daca este in partea cu bolta palatina sau daca este cu mandibula ti se va face 4
3 Urmeaza perforarea maselei pe cele 3 canale pana la observarea nervilor iar mai apoi curatarea canalelor de nervi cu ajutorul acelor specificate de tine
4 Da cerei anestezie dar sa te dea si cu spray, e dreptul tau sau schimba medicul cel mai probabil
Ai grija cu maseaua plombata ca daca nu e un medic bun si nu ti a omorat nervul s ar putea sa te ia durerile iar