| anonim_4396 a întrebat:

De la o vreme ma dor ligamentele de la piciorul drept.Ieri cand am avut ed. fizica abia am ajuns acasa de durere, dar nu ma doare tot timpul, ci doar cand depun mai mult efort.
Oare sa fie ceva probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Gata! Stiu ce ai, si eu am patit asta! Ai deplasare de ligamente! Trebuie sa mergi la spital la maseur sa te maseze. Va dura cam o saptamana, doua pana ti le pune inapoi si ti le si fixeaza sa nu sara iarasi. Vezi sa fie bun maseurul, si sa fie unul de la spital, nu ceva 'vraci' care face asa aiurea masaj acasa. Am incercat si acolo nu a fost bun de nimic!
Asta ai! Deplasare de ligamente. Doar prin masaj ti le poate pune inapoi si fixa sa nu sara iar. Cu cat stai mai mult in situatia asta, cu atat te va durea mai tare cand ti le pune inapoi si recuperarea va dura mai mult. Fugi repede!
Vorbesc serios, nu glumesc, nu nimic!

6 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Cand iti intinzi piciorul la maxim, te doare acolo? Ligamentele din care portiune a piciorului?
Da te rog mai multe detalii.

| anonymus009 a răspuns (pentru Mayar):

Cand merg de exemplu, si dupa un timp vreau sa intind piciorul ma doare. Sau cand stau ghemuit si ma ridic de-abia pot indrepta piciorul. Ma dor ligamentele din spatele genunchiului.

| Mayar a răspuns (pentru anonymus009):

Gata! Stiu ce ai, si eu am patit asta! Ai deplasare de ligamente! Trebuie sa mergi la spital la maseur sa te maseze. Va dura cam o saptamana, doua pana ti le pune inapoi si ti le si fixeaza sa nu sara iarasi. Vezi sa fie bun maseurul, si sa fie unul de la spital, nu ceva 'vraci' care face asa aiurea masaj acasa. Am incercat si acolo nu a fost bun de nimic!
Asta ai! Deplasare de ligamente. Doar prin masaj ti le poate pune inapoi si fixa sa nu sara iar. Cu cat stai mai mult in situatia asta, cu atat te va durea mai tare cand ti le pune inapoi si recuperarea va dura mai mult. Fugi repede!
Vorbesc serios, nu glumesc, nu nimic!

| Mayar a răspuns:

Sa te faci bine!

| SkyPilot a răspuns:

Le-ai fortat. Ligamentele se pastreaza, nu se antreneaza. Pune o compresa cu caldura uscata.

| wizzkid a răspuns:

Poate sa fie o intindere. sau te-ai lovit in zona respectiva! te doare rau cand ridici piciorul si cand calci pe el nu?

| anonymus009 a răspuns (pentru wizzkid):

Simt doar o durere usoara mai ales cand merg.