| anonim_4396 a întrebat:

Salut
De mic imi doresc sa fac un sport dar s-a intamplat ceva nu foarte placut
cand aveam 9 ani m-a lovit masina am avut tibia rupta in doua si a durat anii recuperarea acum ca m-am recuperat as vrea sa fac un sport imi place asta si nu stiu acum... dati-mi un sfat de ce sa ma apuc ce credeti ca eu as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlxMro a răspuns:

Parerea mea este sa incerci o arta martiala spre exemplu Aiki-do, dupa un an de practicare ai sa vezi cate beneficii o sa acumulezi nu numai faptul ca o sa stii sa te aperi de eventualele pericole de zi cu zi.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai după un control medical poţi lua avizul pentru un anumit sport care să nu-ţi pună în pericol sănătatea!
Pa, pa.

| Dash a răspuns:

Ai putea incerca basket sau volei, ambele sunt bune si nu iti pui in pericol piciorul.
Fotbalul ar fi ultimul recomandat deoarece exista cele mai mari riscuri sa te accidentezi la picior.

| annakarenina a răspuns:

Ai putea sa practici tenis, pin-pong sau biliard.Te-as putea ajuta mai mult daca mi-ai descrie ce ti-ar placea, uite id-ul meu : nestor_aav

| Freaky a răspuns:

Volei
Inot
Tenis
Handbal
Dar inotul e cel mai bun big grin

| WyvernSky a răspuns:

Buna! Iti inteleg problema, ai avut una grava.As sugera sa faci un sport usor, ceva care sa nu faci o foarte mare problema.Ti-as sugera sa faci un sport ca tennisul sau inotul pentru situatia ta.Bafta!

| Mihaiwest a răspuns:

Salut!
Luind in calcul faptul ca ai stat ani pentru recuperare si nu ti-ai dezvoltat masa musculara / articulatiile, ar fi bine sa incepi printr-o usoara gimnastica > sa te tragi la bara / flotari adica ceva pentru a prinde in masă dacă mă înţelegi. Un sport anume cred ca ar fi perfect inotul, volleyball, ciclism. Depinde cum ti-ai revenit.
CEL MAI BINE > Fa o lista cu sporturile care iti plac / cu ceea ce te-ar satisface sa te ocupi si din acea lista elimina ceea ce nu esti in stare (din punct de vedere fizic/de sanatate)
Bafta la sportwinking

| Needle a răspuns:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat, dar daca te-ai recuperat complet eu iti recomand hambalul, mie una imi place si il practic si eu big grin
SUCCES

| cipri1999 a răspuns:

Baschetul,pentru ca acolo nu folosesti pciorul sau si voleiul este o alegere