| Toy a întrebat:

De un an si jumatate burta mea este umflata mereu si nu se mai dezumfla.Am facut RMN la sfarsitul lui 2017 si mi s-a spus ca am Megadolicocolon.Dar s-a depistat la 23 ani si jumatate si eu am mai facut ecografii si nu mi-a zis nimeni nimic.Am avut o perioada foarte proasta la intre sfarsitul lui 2016 si inceputul lui 2017 in care am iesit foarte greu cu scaunul,iar apoi o perioada nu am mai iesit deloc,iar eu am suspiciunea ca am scaun blocat in burta. Poate fi adevarat? Am vorbit cu mama mea si i-am spus ca am burta umflata de cateva ori si ea spune ca asa trebuie sa fie burta la barbati, dar mie nu mi se pare in regula si sunt suparat din cauza asta.Inainte aveam burta supla,iar eu sunt slab si nici nu mananc mult, nu ar trebui sa fie burta umflata deloc.La ecografii mi-a iesit ca sunt balonat,(acum nu mai sunt asa de tare slava Domnului,caci am mai iesit cu scaunul),dar burta e umflata mereu si mi-a mai iesit tot la ecografii aerocolie,(gaze), iar o doamna doctor mi-a zis ca nu poate sa vada prea mult fiindca am aer in burta.Va rog sa imi spuneti ce investigatii sa mai fac,sa imi dati un sfat cat de mic.Tare as vrea sa stiu ce e in burta mea,vorbesc foarte serios si nu e o intrebare pusa la misto,e o problema care ma face sa fiu abatut. Daca aveti intrebari/doriti detalii, intrebati-ma va rog frumos.Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Megadolicocolonul nu se vede si nu se suspecteaza la ecografie, oricate ecografii ai face. Este nevoie de CT sau RMN. Practic la tine colonul este malformat, este mai lung si mai lenes. Daca nu esti atent sa mananci corect, bogat in fibre, sa faci multa miscare si sa bei foarte multe lichide, te constipi, materiile fecale ramane acolo, te balonezi si te simti rau. Apoi, dupa o vreme, cand incepi sa elimini materii fecale, intotdeauna colonul se va goli incepand cu cele mai vechi, asa incat nu poti avea materii fecale ramase de un an si ceva. Dar sunt altele noi. Nu ai nevoie de nici o investigatie, iti stii diagnosticul, stii ce e in burta ta (se acumuleaza din timp in materii fecale, care apoi se elimina greu, trebuie strict sa fii atent la ce mananci. Evita alimentele care te baloneaza si te constipa, mananca multe fructe si legume si lactate de buna calitate, mancare gatita. Mananca obligatoriu o ciorba in fiecare zi. Bea multe lichide, La megadolicocolon ar trebui as bei cam 3 litri de apa plus o ciorba, o cana de ceai si 1-2 cani de apa (minim) si evita sedentarismul. E bine sa faci sport zilnic, 1-2 ore, plus multa miscare. Pentru boala ta e bine sa te inveti ca seara, dupa ultima masa sa faci o plimbare scurta in pas alert (macar 5 kilometri), o sa faca minuni pentru tine

| Toy explică (pentru Brigaela):

Va mulțumesc mult pentru raspuns.O doamna doctor foarte bine documentata, mi-a zis să mănânc brânza de capră și am mâncat o grămadă și să nu mai mananc deloc pâine albă, ci doar pâine cu semințe.Cat despre lichide, nu prea beau, ca să nu urinez des, am sa vad ce pot face de-acum încolo.Multumesc mult!

| Brigaela a răspuns (pentru Toy):

Astea te pot ajuta un pic, dar nu te astepta la minuni. Ce problema ar fi daca ai urina des, ac nu inteleg. In mod normal, un individ de 70 de kilograme trebuie sa bea minim 2 litri de apa pe zi (iarna, daca nu face absolut deloc efort si nu transpira nici un pic). Tu, la problema ta, trebuie sa bei semnificativ mai mult decat minimul si in 2-3 saptamani vei vedea imbunatatiri semnificative.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Posibil sa ai o problema cum ar fi constipatia sau ca nu ai gaze, dar nici cu asta nu este de joaca.
Mergi la medicul de familie si spune-i problema ta, iti va face un set de analize si poate o clisma.
Cand nu mergi la baie poti sa iei cate un durcolax, doar ca vezi ca isi face efectul la cateva oare bune dar e un medicament naturist.
Poate doar te constipi des sau te-ai ingrasat, mai sunt cei care pun pe burta grasime si in rest nu.Vezi daca nu e genetic.

| Toy explică (pentru Freya1):

Mulțumesc pentru răspuns.Mi-ai făcut ziua mai buna.In prezent iau colon help și laxacutin, după ce se termina folia de laxacutin, o sa iau durcolax cum ai zis tu.Mersi încă o dată și sănătate!